Нивото на компетентност на отделението по неонатология на болница "Софиямед" може да бъде понижено от средното второ на най-ниското първо заради недостатъчния брой специалисти в него. Това става ясно от констатациите в окончателния доклад на медицинския одит, назначен след побоя на новородено от акушерка и оповестени от здравното министерство във вторник. Преди да се пристъпи към понижаването на нивото обаче здравният министър Петър Москов е разпоредил и втора проверка на здравната инспекция.
Ако нивото на компетентност на отделението по неонатология бъде понижено, болницата ще бъде с по-ограничени възможности в грижата за родилки и новородени. Основно ще обслужва бременни с нисък риск и ще осъществява рутинни грижи за новородените деца, а при усложнения ще трябва да ги транспортира до други болници с второ или трето ниво на компетентност, с които има уговорка.
Това и сега е масова практика и по-малки частни болници, специализирани в ражданията, при усложнения транспортират родилката и бебето в някое от големите лечебни заведения.
Според нивото си на компетентност всяка болница може да извършва повече или по-малко и различни по сложност медицински дейности, което съответно се отразява и на финансирането й от здравната каса. Нивата на компетентност зависят както от броя и квалификацията на медицинските специалисти, така и от наличната апаратура, броя операции или процедури, които се извършват годишно и др. Част от изискванията в медицинските стандарти обаче са непосилни за голяма част от болниците и е обществена тайна, че не се покриват. Нарушенията на стандартите обаче обикновено лъсват при нарочни проверки след нашумяването на поредния скандален случай в медиите.
Заради нарушението на медицинския стандарт и пропуски в грижите за новороденото на болницата може да бъде наложена и глоба или друга административна санкция, което тепърва ще се изяснява.
Медицинският одит е открил още пропуски във водената документация за бебето Никол. Липсвали данни за състоянието на бебето в деня след побоя с изключение на направеното кръвопреливане. Водената документация за полаганите грижи не съответствала на обясненията, дадени от медицинския персонал. На детето не е било назначено и извършено задължителното изследване на кръв, включително скрининг за някои вродени заболявания.
Одитът е констатирал и вече станалите известни факти около двата договора на акушерката Емилия Ковачева – трудов и граждански, както и даването на работни смени от 24 часа. Даваните 24-часови смени били само по основния трудов договор. Гражданският й договор бил подписан едностранно само от болницата. За нарушенията на трудовото законодателство е сезирана Инспекцията по труда.
Докладът ще бъде изпратен и на Комисията за личните данни заради липсата на информирано съгласие от страна на пациентите по отношение на видеокамерите в болницата. От лечебното заведение вече коментираха по този повод, че именно благодарение на камерите е станало ясно какво точно се е случило с детето.
Софиямед: 90% от българските болници са под нашия стандарт
По-рано д-р Иван Колчаков от ръководството на "Софиямед" коментира, че 90% от болниците в България са под нейния стандарт.
”Софиямед” е демонстрационна болница, оборудвана от два от световните гиганти на медицинското оборудване, качеството на медицинската услуга е на върха на България и е напълно осигурена по отношение на кадрите", коментира той пред бТВ.
Колчаков категорично изключи възможността лечебното заведение да спре да извършва някои дейности.
”Ние работим на нивото на световните стандарти и ни става малко тягостно, че трябва да работим по извънземни стандарт с българско заплащане”, коментира той. Колчаков допълни, че по отношение на кадрите, ”ако трябва да спазваме стандартите, по които се работи в ”Софиямед”, трябва да затворим 90% от болниците в България”.
Колчаков допълни, че акушерката е получавала над средната заплата за тази длъжност в София. На месец от началото на годината са й се събирали по 60 часа извънреден труд, като това било в рамките на нормалното, а 24-часови смени имало и в Германия и Англия.
Така и в нощта на 18 април, когато малката Никол е пребита от акушерката, в отделението имало двама дежурни лекари, две акушерки и санитар. Колчаков преповтори тезата на болницата, че бебето е получило най-добрата възможна грижа и не отговарят на истината предварителните заключения на медицинския одит, че цял ден лошото състояние на детето е било неглижирано.
Работещите се обявиха против "очернянето" на болницата, граждани протестират за наказания
По-късно пред болница "Софиямед" се проведе протест с настояване ръководството на болницата да поеме отговорност за инцидента с бебето. Протестиращите коментираха, че до момента никой не е наказан за обстоятелствата, довели до инцидента, включително за 24-часовото дежурство, което е дала акушерката.
Работещите в болницата пък излязоха с декларация, с която призовават за спиране на спекулациите и нападките срещу лечебното заведение. В становището се посочва, че има "манипулативни опити, в които прозират и поръчкови намерения, чиято цел е очерняне наедна добра и търсена болница".
Междувременно Съветът за електронни медии (СЕМ) излезе с доклад, според който няма преки нарушения на Закона за радио и телевизия при отразяването на казуса с битото от акушерка бебе.
Акушерки искат отделен медицински стандарт
Отново във вторник Алиансът на българските акушерки поиска да бъде създаден отделен медицински стандарт за тяхната дейност. В момента има общ стандарт по акушерство и гинекология. От Асоциацията смятат, че събитията от последните седмици най-после са наложили сериозна дискусия по въпроса.
В България няма медицински стандарт по акушерство. Това противоречи на международната практика в тази сфера и води до пълно неглижиране на акушерските грижи, заяви Емилия Казълова, председател на Алианса на българските акушерки, цитирана от БНР. Според Казълова, е немислимо да се пишат реформи в сферата на майчиното и детското здраве без участието на акушерките, както се случва в момента.
Тя коментира, че нормативната уредба не създава възможност една акушерка да работи самостоятелно, без лекарски надзор. Няма и стандарт за добра акушерска практика. Акушерките отбелязаха, че настояването им за промени от години остава нечуто.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Изблиците на гняв заради изгубени ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет