Градинките остават апетитни терени за строителство
Превземат оазисите с павилиони
Парче по парче зелените площи на София продължават да изчезват, сигнализираха еколози. И това става въпреки уверението на столичния кмет Бойко Борисов, че няма да допусне на тези места да изникне и една постройка.
Според закона терените, представляващи локалните градинки и зелените площи са задължителна публична собственост. Редица примери обаче доказват как в столичните квартали строежите буквално поглъщат зелените площи, където се намират и голям процент от детските площадки. Както вестникът писа строителството на МОЛ „Сердика център“ унищожи 2 места, на които децата от район „Оборище“ са играли всекидневно. Тогава от общината коментираха, че документите за строежа били изрядни. Не поеха обаче обаче отговорност за разрушаване на местата за игра. Подобна съдба застигна и детска площадка в ж.к. „Лагера“. Не кой да е, а именно с подписа на кмета Борисов бе продадена част от детска площадка в „Лагера“.
Голяма част от зелените площи в града са именно т. нар. междублокови пространства (озеленените площи в жилищните комплекси). Счита се, че те са за ограничено обществено ползване, поради което за тях се издават актове за частна общинска собственост. Това пък дава възможност на общинския съвет с голяма лекота да се разпорежда с тях в полза на частни лица, коментираха за 19` архитекти.
Едва ли е правено изследване колко са застрояванията и колко са частичните изменения върху зелените площи в жилищните комплекси. Но е факт, че се допускат частични изменения, с които се разрешава ново строителство във вече изградени жилищни комплекси. Тоест, иде реч за строителство в зелените площи.
В защита на тези безценни оазиси в милионния град е и инициативата „Граждани за зелена София”, която е дело на общността на софийски граждански сдружения. Както 19` писа, през миналата година кметската администрация не усвои нито стотинка от предвидения за реализиране на едноименната програма милион.
От март 2008 г. в правния мир е факт и казусът „парк „Възраждане“. Иде реч за 105 дка в р-н „Възраждане“, зона Б5, където обикновено циркът разпъва шапитото си. Терените не са общинска собственост, защото част от тях са в капитала на „Софийски имоти“, друга в капитала на „Спортна София“, а трета част на Националната ЖП компания, обясни за 19` председателят на гражданско сдружение “Бели брези” арх. Боряна Шивачева. Местата са обявени за публична общинска собственост с решение на СОС и е възложено да бъде изготвен паркоустройствен план. През март 2008 г. обаче гл. арх. Петър Диков внася доклад, в който иска промяна на подробния устройствен план /ПУП/ и да се допусне изграждането на сграда на съда на 10 дка от територията.
Примери за приватизирането на терени за озеленяване в София има много, смята арх. Шивачева. По думите й в дългия списък влизат знакови за града обекти – лятната къпалня, летния театър, Кривите огледала, Софияленд в Борисовата градина, Сити център София, заведенията от двете страни на Южен парк – ІІІ част, ресторант “Метеор” в градинката зад бензиностанцията на Шел, застроените части на парковете “Гео Милев” и “Свилен Русев”. Напоследък взеха да никнат МОЛ-ове навсякъде. Сега се строи такъв до Била-та на бул. България”. Той ще носи името на улицата, а именно “България”.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Изблиците на гняв заради изгубени ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет
Кирил Петков спасил Бойко Борисов. За благодарност Бойко извадил спестовна книжка и му я дал.
- Но аз не мога да тегля от нея!
- Нищо, ще внасяш!