Доклад на американската изследователска група „Глобал интегрити” постави България на второ място по мерки срещу корупцията. Докладът обхваща 57 държави.
Организацията „Глобал интегрити”, която се занимава с проучвания на корупцията в света, публикува в края на миналата седмица доклада си за 2008 година. 13 държави са поставени в списък за наблюдение поради изключително високите нива на корупция в тях. Редом с държави като Ангола, Китай и Йемен, в списъка са Беларус, Черна гора, Сърбия и Грузия. Но като цяло Източна Европа и Централна Азия се представят относително добре - въпреки репутацията на региона за слаби анти-корупционни механизми, се посочва в доклада.
Донякъде изненадващо, две източноевропейски държави водят по предприети мерки срещу корупцията. За 2008 година първа е Полша, след нея е България. България е получила 87 от възможни 100 пункта. За да класира отделните държави за техните анти-корупционни мерки, „Глобал интегрити” използва 23 показателя. България се представя най-слабо по показателите политическо финансиране, механизми за сигнализиране на нарушения, законодателна отговорност и състояние на медиите. Правоналагането също е относително слабо. Според доклада България страда най-много от същите проблеми, които са в основата на корупционните процеси във всички проучени държави. Проблем номер едно и за България, и за другите държави, е нерегулираното финансиране на политическите процеси.
„Политическото финансиране в България” се посочва в доклада, „страда от правна неяснота, която доведе до скандали като този през юни 2008 година, когато се разкри, че средства от ЕС са били насочени към БСП и кампанията на сегашния президент за неговото преизбиране”. Съществуващите в България организации, които биха могли да сигнализират за нарушения, остават неефективни, изтъква се в доклада. В него се казва също, че дори новосъздадени институции като Държавна агенция „Национална сигурност”, които имат мандат за независими разследвания на организираната престъпност, са демонстрирали с действията си своя политически характер и са създали „сериозни съмнения” за ефективността си. Изпълнителният директор на „Глобал интегрити”, Натаниел Хелър, бивш служител на Държавния департамент, изтъкна във връзка с доклада, че финансовата криза вероятно ще засили корупцията в света. Милиардите, които правителствата изсипват за стимулиране на икономиките, създават голяма вероятност, че тези пари ще стимулират и корупцията, смята Хелър. Той предвижда корупционни скандали свързани с отклоняване на средства от спасителните пакети.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Изблиците на гняв заради изгубени ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет