БАН публикува на интернет страницата си двата доклада за АЕЦ Белене - междинния и варианта, който беше предаден на енергийното министерство.
Оповестяването им беше поискано от учените, след като се появиха съмнения, че е бил оказван натиск те да променят заключенията си и изводите да са, че проектът може да бъде осъществен. И в двата публикувани днес доклада има варианти, според които страната ни може да има нужда от нови мощности при определени условия.
Докладите се публикуват със съгласието на поръчителя им - Българския Енергиен Холдинг. От тях е заличена поверителната информацията за дружествата от холдинга.
В началото на 2017 г. БЕХ възложи на БАН анализ, който да помогне за изготвянето на енергийната стратегия на България до 2050 г., част от който е и разработката за АЕЦ "Белене". Докладът обаче претърпя много критики и съмнения, че учените са работили под натиск, за да докажат, че централата е жизнеспособна, пише Investor.bg.
Преди месец БЕХ се съгласи докладът за АЕЦ "Белене" да бъде публикуван, след като това поискаха учените от Академията с мотива, че по този начин ще бъде даден отговор на всички критики за тяхната работа по проекта.
Единият доклад, наречен "Междинен доклад 1" е в обем от 272 страници. Заключението от него показва "необходимост от нови базови мощности от порядъка на 2000 MW, които могат да бъдат и ядрени".
При повечето сценарии прогнозираният недостиг на електроенергия в региона след 2030 г. води до необходимост от порядъка на 1500 MW инсталирана базова мощност, пише в заключението.
"Независимо от планираните действия за осигуряване на максимално дълъг срок за работа на централите от комплекса „Марица-Изток” след 2030-2035 г. се очертава дефицит на мощности.
Перспективите пред националната електроенергийна система показват, че в средносрочен план България трябва да предприеме действия за компенсиране на недостиг на маневрени мощности до 1650 MW и на базови мощности в диапазон от 420 до 1670 MW.
Разглеждайки в дългосрочен период сигурността на електроенергийните доставки за страната, следва да отчете, че в хоризонта до 2050 г. предстои извеждане на основните блокове на АЕЦ „Козлодуй", пише още в заключението.
„Междинен доклад 2“ е в обем от 95 страници и е фокусиран върху възможността за изграждане на ядрена мощност - „Анализ на възможността проектът „АЕЦ Белене” да бъде реализиран на пазарен принцип и разработване на вариант за отделяне на активите и пасивите на НЕК, свързани с проекта „АЕЦ Белене”, в отделно търговско дружество и провеждане на последваща процедура по реда на Закона за приватизация следприватизационен контрол” .
Резултатите по отношение на електропотреблението в България и региона, както и резултатите от финансовия модел на АЕЦ „Белене”, показват, че е възможна реализация на проекта АЕЦ „Белене”, при условие, че бъдат постигнати параметрите, заложени във вариантите с финансова жизнеспособност, се посочва в заключението на доклада.
Напомняме, че рестартът на АЕЦ Белене беше идея на царското правителство с гл.секретар на МВР Бойко Борисов, като отвличаща вниманието маневра преди затварянето на малките блокове в Козлодуй. Това беше цената за отпадането на ветото на Австрия за влизането ни в ЕС, въпреки че 3-и и 4-и блок на Първа атомна можеха да работят и до момента, а токът да не е скочил в пъти повече, от което негативният икономически ефект се измерва на повече от 10 млрд.лв.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
BMW обяви, че предсерийните екземпляри на ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет
Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:
- Какво значи това?
Той:
- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.
Тя:
- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!