19.04.2018 14:47

256,92 лв. от заплата на лице в домакинство, как средната е над 1000 лв?

Видян 3702 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

По захаросаните данни на Националния статистически институт през 2017 г. средният годишен доход на лице от домакинството е бил 5585 лв. или 465, 41 лв. месечно. В това число влизат заплата, която на човек от домакинство излиза 256, 92 лв. плюс всякакви други източници като получаване на наеми и ренти, помощи, домашно стопанство и др. Как при това положение пак НСИ мери средната заплата като над 1000 лв. е истинска загадка. Както и друго: как при 465 лв. месечно разполагаеми, на човек му оставали за спестяване 370 лв. на година или 30,83 лв. месечно? Така ги пресмята стъкмистиката, защото според нея харчовете на човек в домакинство били 5217 лв. годишно или 434,75 лв. месечно. Социалният минимум е 570 лв., в София - 30% нагоре.


Според данните парите, които сме получили през 2017 г., са се увеличили с малко над 8% спрямо година по-рано, но при инфлация – вдигане на харчовете с 10 на сто по данни на статистиката. За последните 10 години – от 2008 г. до 2017 г., пък доходите ни са се вдигнали с 1,6 пъти, ако се вярва на НСИ, но също толкова – 160% скачат и разходите. Тоест, живеем както при Тройната коалиция.


Най-голям ръст пък има при парите, които даваме за вода, ток, горива, като сумата се увеличава 4 пъти. Така, ако през 2008 г. сме харчили 250 лв. за сметки, то сега от сметката ни излизат 987 лв. Двойно повече пари даваме за транспорт.


От НСИ уточняват, че настъпват промени в потреблението на българите. Оказва се, че ядем по-малко хляб и зеленчуци, а слагаме на трапезата си повече плодове и безалкохолни напитки. На годишна база расте и консумацията на алкохол – от 27,3 на 28,9 литра, както и на цигари – от 639 на 656 броя.


От данните става ясно още, че през 2017 г. в собствено жилище живеят 91,4% от сънародниците ниа 5,1% ползват жилище, без да плащат наем. В жилища под наем живеят 3,6% от наблюдаваните домакинства – 2,3% на свободен и 1,3% на общински наем. Второ жилище притежават 9,1% от домакинствата.


В домове, построени преди 1990 г., живеят 92,2% от българите, като близо три четвърти (72,3%) са изградени в периода 1961 - 1990 година. Преди 1961 г. са построени 19,9% от жилищата, а изградените след 1990 г. са 7,8%.


Две - трети от българите живеят в дву- и тристайни жилища. В по-големи апартаменти, т.е. с четири и повече стаи живеят 21,5% от домакинствата в градовете и 43,9% - в селата. Гаражи пък имат 22,4% от домакинствата.


Автомобили имат 51,2% от наблюдаваните домакинства, като 4,3% притежават два и повече автомобила.




Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Има два типа хора. Аз избягвам и двата

към хороскоп хороскоп

водолей