Преките чуждестранни инвестиции в страната от януари до края на октомври са 842.2 млн. евро, сочат данните на БНБ. Сумата е с 228.7 млн. евро по-малко от същия период на 2017 г., когато са отчетени 1.071 млрд. евро преки чужди инвестиции.
Данните са предварителни и подлежат на корекция. Така например през септември централната банка сериозно ревизира данните си за летните месеци, при което преките чужди инвестиции скочиха с над 300 млн. евро и в края на септември достигнаха 826.4 млн. За октомври обаче засега статистиката показва, че в страната почти не са направени чужди инвестиции. Реинвестираната печалба е нула, предоставените заеми са за 11.4 млн. евро, а в същото време е изтеглен капитал за 1.4 млн. евро. Така за октомври в страната са влезли общо само 9.9 млн. евро задграничен капитал, пише Сега.
Чуждите инвестиции трайно идват у нас най-вече под формата на заеми от задграничната компания майка, които обаче българските подразделения трябва да връщат. По този начин за десетте месеца са инвестирани 664 млн. евро, което е близо 80% от общите преки чужди инвестиции. Реинвестираната печалба е 192 млн. евро. Този показател е по-добър от миналогодишния, когато са отчетени 62.2 млн. евро печалба, вложени в българските фирми от чуждите собственици.
Инвестициите в дялов капитал, които се считат за най-важните, тъй като имат дългосрочен характер, обаче продължават да бъдат с отрицателен знак - в края на октомври изтегленият капитал е на стойност 14.6 млн. евро. Притокът на инвестиции у нас все още не може да компенсира изтеглените през първото тримесечие 160 млн. евро дялов капитал, основно от инвеститори от Италия и Унгария.
Най-големият инвеститор в страната неотменно е Холандия със 753.6 млн. евро за десетте месеца на годината, от които 653 млн. са под формата на заеми. В основната си част това обаче са инвеститори от други държави, включително и от България, които се възползват от либералното данъчно законодателство на Холандия и регистрират компаниите си там. На второ място е Германия със 111.6 млн. евро, следвана от Белгия с 86.2 млн. евро. За десетте месеца на годината три държави са изтеглили капиталите си от страната. Чехия е прибрала 77 млн. евро от печалбата в българските си дружества, а Ирландия - 89 млн. евро. Инвеститори от Италия са изтеглили 41 млн. евро дялов капитал и 53.7 млн. от печалбата си у нас.
Доста по-слабо се представят тази година и инвестициите от чуждестранни лица в недвижими имоти. В края на октомври те са за 6.2 млн. евро при 16.8 млн. евро през 2017 г. Основно имоти у нас продължават да купуват руснаците. След тях са германци и украинци.
В същото време експанзията на български инвеститори в чужбина продължава да се развива стабилно. За десетте месеца на годината наши компании и физически лица са вложили зад граница 268 млн. евро при 293 млн. преди година. Подобно на чуждите компании у нас, българските инвеститори също влагат парите си основно под формата на заеми - те са на стойност 242 млн. евро и само 38 млн. са в дялов капитал. Изтеглената печалба обратно в страната е за 12.6 млн. евро.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Судан подписа споразумение с руската ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет
Кирил Петков спасил Бойко Борисов. За благодарност Бойко извадил спестовна книжка и му я дал.
- Но аз не мога да тегля от нея!
- Нищо, ще внасяш!