Защо новите сметки за ток са двойни? В последния ден на правителството на Иван Костов през 2001 г. бяха сключени договорите за американските ТЕЦ-ове у нас – Марица Изток 1 и 3. 12 % според енергетици са на моравосин политик, чието име е лесно да се сетим, а ние можем да твърдим само, че са офшорни, понеже е юридически факт. А акционерът, който и да е той, печели отлично.
6 милиарда струва на българите клаузата за задължително изкупуване на високи цени на енергията от тези ТЕЦ-ове за цялостния срок на договора. Пари, с които можехме да сме построили за 14 години нов атомен реактор в Козлодуй. И да сме решили половината проблем с така модната енергийна диверсификация. Защото при соца с 6 реактора имахме 43% атомно електричество, а сега са към 30% и респективно се увеличава зависимостта ни от Русия.
„Ако инвестицията беше кредит, значи плащаме 17% годишна лихва (б.р. държавните заеми са със 2-3%)”, пресметна по този повод енергийният експерт Никита Христов. И не става въпрос за виртуални пари. Те са съвсем реални и са ни включени в сметките за ток, които отново са двойни на нормалните, въпреки че ЕРП-тата – тези големи приятели на българския народ, са ги изчислявали за съкратени периоди.
По време на посещението на Джон Кери у нас преди дни той е поставил темата за удължаване на срока на действие на договорите на американските ТЕЦ-ове. А дали е случайно, че седмица по-късно финансираните от Америка за България НПО-та спретнаха протест да не удължаваме срока на реакторите в АЕЦ Козлодуй?
Напомняме, че от Нова година вече е извън строя най-големият ни единичен ТЕЦ – този във Варна, който беше собственост на ЧЕЗ. Спряна е и топлоелектрическата централа в Шумен. На минимума си крета тази в Девня. 25% от българската енергетика е извън строя и това наложи по празниците, когато хем потреблението е голямо заради тях, хем беше студено и това още го вдигна, да внасяме ток от Румъния. Направи го България, която десетилетия наред бе основен износител на електричество на Бълканите и изкарваше стотици милиони евро печалба от това.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Смятаме, че България заслужава подобна ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Вниманието ви ще бъде изцяло насочено към дома и