Свързани новини

01.03.2010 18:06

70% от софиянци са срещу ГМО

Видян 2702 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Рисковете от генномодифицирани организми са повече от ползите, смятат 70% от софиянци, показва проучване през февруари на Националния център за изследване на общественото мнение.


Дебатите по промените в закона за ГМО следят малко над 80% от живеещите в София. Близо 18 на сто пък не пропускат нищо по темата.


Отново мнозинството от 82% се страхуват, че в България има риск от неконтролирано разпространяване на ГМО. Особено голям интерес към горещата тема проявяват мъжете и високообразованите столичани. От изследването става ясно, че липсва яснота за това какво е влиянието на ГМО върху здравето на човека и чистотата на природата. Категорично против на употребата им включително и за научни цели са 42 на сто. Други 28% от анкетираните са на мнение, че парламентът е институцията, която трябва да вземе решение по проблема.


В допитването са участвали 600 столичани, а изследването е поръчано от председателя на Народното събрание Цецка Цачева. Днес тя разговаря по темата ГМО с представители на Българската академия на науките. Двете страни са се обединили около  тезата, че на този етап, без да има категоричен извод  и доказателства от научните среди за влиянието на тези организми върху човека и природата, е недопустимо те да се отглеждат в околната среда.


Проф. Васил Николов от Аграрния университет заяви пред журналисти, че е против освобождаването на ГМО в природата и проучванията трябва да се провеждат контролирано и на закрито. Според доц. Димитър Джилянов пък работата на учените изоставала, защото  от 2005 г. законът забранява опити с ГМО на открито.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Трима души са открити мъртви в общежитие в Ловечшко

Има задържан по случая с откритите три тела в Угърчин

Трима души са открити мъртви в общежитие ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Който търси, разхвърля