02.06.2016 17:02

3,5 милиарда нов дълг заради въоръжаването

Видян 6997 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

       След четири часа дебати парламентът даде зелена светлина на искането на правителството за модернизация на въоръжените сили за почти 4 млрд. лева. Независимият депутат Георги Кадиев предупреди, че този разход ще увеличи външният ни дълг с 3,5 милиарда. 19’ припомня, че борчовете вече са ни 26 208 122 000 лв., което е близо 30 % от БВП.


Зад искането на правителството за новата бойна техника застанаха единодушно ГЕРБ, ПФ, РБ, АБВ, БДЦ, ДПС, против бяха само БСП и Атака. С тези пари ще се купят нови бойни самолети, два патрулни кораба, а част от тях ще бъдат похарчени за договори за осигуряване на летателната годност на изтребителите МиГ-29, докато на армията не се осигурят новите машини.


Всички военни експерти са единодушни, че е по-добре да бъде изградена противовъздушна отбрана, отколкото ненужно да се обогатяват флотът и авиацията, което могат да си позволят само богатите страни. Припомняме, че България имаше ПВО, но Турция ни накара да унищожим ракетите си, за да бъдем допуснати в НАТО. Все още помним протестите в Змейово и последвалата екокатастрофа.


Кадиев остро разкритикува решенията на парламента.  „Първо, когато са окомплектовани 80% от състава в армията и заплатите са замразени от 5 години, най-важното е да се инвестира там.


Второ, можем ли да си позволим този разход, който ще увеличи бюджетния ни дефицит с поне 0.8 % за следващите 8 години, а външният ни дълг с 3,5 млрд.лв.? Не чувам нито дума от министъра на финансите.


Трето, говорим за цена на придобиване, която обаче е 20 % от общия разход. Другото е въоръжение, поддръжка, личен състав, обучение, ремонти. Да не купим самолети и фрегати като онези хеликоптери, които останаха без въоръжение?


Четвърто, интегрирана ли е тази техника с МВР, особено корабите? Защото в момента двете министерства имат различни комуникационни системи и на границата не си говорят, въпреки че патрулират заедно. Не чух дума и за това.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Жената по природа е много добра, може да прости на един мъж дори и да не е виновен...

към хороскоп хороскоп

риби