Днес Европейската комисия реши да предяви иск срещу България пред Съда на Европейския съюз за това, че страната не е осигурила правилното транспониране в националното си законодателство на Директивата относно проверката за пропорционалност преди приемането на ново регулиране на професии, предаде БНТ.
Съгласно Директивата относно проверката за пропорционалност държавите членки имат задължението да извършват задълбочена оценка на пропорционалността на нови национални разпоредби във връзка с професиите, преди те да бъдат приети. Целта на директивата е също така да се предотврати влизането в сила на ненужно ограничаваща разпоредба във връзка с професиите. Държавите членки трябваше до 30 юли 2020 г. да транспонират директивата в националното си законодателство.
ЕК призова България да прилага принципа “замърсителят плаща”
ЕК призова България да приложи принципа „замърсителят плаща“ при изчисляването на таксата за управление на отпадъците. Брюксел изпрати мотивирано становище на България, защото страната не е приложила правилно принципа „замърсителят плаща“ съгласно Рамковата директива за отпадъците. За да се спази принципът „замърсителят плаща“, на който се основава директивата, първоначалният причинител на отпадъците или настоящите или предишните притежатели на отпадъците трябва да поемат разходите за управлението им (включително събирането, превозването, оползотворяването -включително сортирането, и обезвреждането на отпадъци).
В България разходите за управление на отпадъците, които гражданите и предприятията плащат, се основават като цяло на данъчната оценка на имота, без да се вземат предвид имащи значение параметри като количеството образувани битови отпадъци.
Проучване от 2019 г.установи, че България е единствената държава членка с такава система. Тъй като системата не отговаря на правните изисквания, през юли 2023 г. Комисията изпрати официално уведомително писмо. Въпреки че България измени законодателството си, за да се справи с този проблем, разпоредбите така и не са влезли в сила, тъй като всяка година от 2015 г. до 2025 г. прилагането им се отлага последователно. Според последното отлагане, прието със закон през септември 2024 г., разпоредбите, гарантиращи спазването на принципа „замърсителят плаща“, ще влязат в сила едва през януари 2026 г. Поради това Комисията реши да издаде мотивирано становище на България, която разполага със срок от два месеца, за да отговори и да предприеме необходимите мерки. В противен случай Комисията може да реши да сезира Съда на Европейския съюз.
ЕК иска от България да гарантира пълно спазване на правилата за обществените поръчки
Европейската комисия реши да започне производство за установяване на нарушение, като изпрати официално уведомително писмо на България поради несъответствие на националните правила със законодателството на ЕС относно обществените поръчки. Комисията счита, че българският Закон за електронното управление, приет през ноември 2019 г., нарушава задълженията по Директивата за обществените поръчки. Българското законодателство възлага предоставянето на електронни услуги за електронно управление, използвани от публичната администрация, на частно дружество, въпреки че не са налице условията за пряко възлагане на обществена поръчка при изключителни обстоятелства. Комисията счита, че договорите са в нарушение на правилата на ЕС за обществените поръчки и нарушават принципа на равно третиране и прозрачност. Поради това Комисията изпраща официално уведомително писмо на България, която разполага със срок от два месеца, за да отговори и да отстрани посочените от Комисията недостатъци. При липса на задоволителен отговор Комисията може да реши да издаде мотивирано становище.
ЕК иска от България информация дали е транспортирала Директивата за наетите превозни средства
Европейската комисия реши да изпрати мотивирано становище на България, тъй като страната не е уведомила Комисията за националните си закони, с които се транспонира Директивата за наетите превозни средства. Директивата определя минимални стандарти за използването на превозни средства, наети без шофьори, за превоз на товари. Това може да намали разходите и да увеличи гъвкавостта за предприятията, които осъществяват автомобилен превоз на товари. Тъй като България не се съобрази с това изискване, през септември 2023 г. Комисията изпрати официално уведомително писмо. Българските органи посочиха, че работят по мерките за транспониране, но те все още не са приети. Поради това Комисията реши да издаде мотивирано становище на България, която разполага със срок от два месеца, за да отговори и да предприеме необходимите мерки. В противен случай Комисията може да реши да сезира Съда на Европейския съюз.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
При средна цена от 267,22 (без ДДС) за ...
бТВ Синема 12 януари 21:00ч.
Режисьор: Роел Рейн
В ролите: Виктор Уебстър Матаяс Бостин Кристофър Олаф
Млада семейна двойка е на излет в планината. Седнали са на тревата и си припомнят годините, в които още не са били женени. До тях си играе шестгодишният им син.
- Помниш ли, мила, на това място сме идвали преди седем години и точно тук правихме любов…
- Аз къде бях по това време, татко? – прекъсва го детето.
- Как да ти кажа, моето момче, на идване те носех аз, на връщане – майка ти!