Експерти разкриха ИСТИНСКИТЕ причини, поради които хората вярват в призраци

Свързани новини

03.11.2024 17:00

Експерти разкриха истинските причини, поради които хората вярват в призраци

Видян 4472 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Има вероятност да познавате някой, който твърди, че е имал среща с призрак. Може би дори имате своя собствена история. Повече от шест на всеки десет възрастни вярват в духове, въпреки че никой не е успял да докаже окончателно, че те наистина съществуват.


Защо тези неизразими преживявания са толкова реални, след като науката ни казва, че не могат да бъдат такива?Отговорът се крие в смесица от психологически, социални и обществени фактори, които подкрепят идеята, че призраците са реални дори при липсата на убедителни доказателства, твърдят експерти пред DailyMail.com.


Аспекти на човешката психология са изиграли важна роля за формирането на широко разпространена вяра в духове.Когато хората преживеят нещо непознато и необяснимо, това предизвиква „примитивна мотивация“ да търсят обяснение, казва Бари Марковски, почетен професор по социология в Университета на Южна Каролина, пред DailyMail.com.


Мозъкът използва две системи, за да намери това обяснение: рационално познание и емоционална реакция, обяснява той.


„Първото нещо, което можем да изпитаме при среща с някакво непознато, странно събитие, е емоционалната реакция. За съжаление, доказателствата показват, че емоционалните реакции обикновено притъпяват когнитивния анализ - каза той. 


Страхът е емоция, която има особено силен ефект върху рационалното мислене. Той е „невероятно мощен убеждаващ и мотивиращ фактор“, казва пред DailyMail.com Брайън Кронк, професор по психология в университета в Бъфало.
Освен това мозъкът е склонен да прави заключения въз основа на първата информация, която му дойде наум, казва Кронк.
Това се нарича евристика на наличността. Това е кратък път, който мозъкът използва, за да стигне до отговори, когато няма време за истински анализ - обясни той.
Фактът, че медиите ни са залети с истории за духове, призраци и обладавания, означава, че и съзнанието ни е такова.


Така че, когато нещо се разчуе през нощта, може да си спомним тези истории и да си помислим, че сигурно се случва нещо подобно. Тогава страхът може да попречи на способността ни да намерим по-рационално обяснение.
Тези аспекти на мозъка могат да обяснят защо хората, които твърдят, че са преживели „паранормални срещи“, ги усещат толкова реални.
А когато те споделят историята на случката с други хора, това може да ги накара да се вкопчат още повече в убежденията си - казва Марковски.
Тези истории имат „кул фактор“, който ги прави интригуващи и вълнуващи, обяснява той. Те привличат вниманието на хората и по този начин могат да се превърнат в нещо като социална валута.


Това може да подтикне човека да се придържа към историята си, дори и да няма доказателства, че това наистина е било паранормално преживяване, само за да може да продължи да я разказва.
Други може подсъзнателно да искат да вярват в призраци, защото това ги кара да се чувстват свързани с починали близки или облекчава тревогата им за това какво се случва след смъртта ни - казва Марковски.


„Изкушаваме се да се придържаме към този вид вярвания главно по емоционални причини“, каза той. „В това има нещо много дълбоко и удовлетворяващо, което заобикаля рационалността“.


 


 


 


 


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

Кино Нова 01 декември 23:50ч.

21 моста

Режисьор: Брайън Кърк
В ролите: Чадуик Боузман, Сиена Милър, Тейлър Кич

виц на деня

- Каква е разликата между мъжа и микровълновата печка?

  Никаква, след 30 секунди всичко е готово.

                 

към хороскоп хороскоп

стрелец