30.01.2018 14:50

Еврошефка: 10 години се мотаете с корупцията

Видян 2351 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

От  10 години пристигат едни и същи отчети за неефективност на правосъдна система на България,  това заяви председателката на Комисията по бюджетен контрол на Европарламента Ингеборг Гресле, която е член на германската ХДС – партията на Меркел, партньор на ГЕРБ в ЕНП.  Гресле  заяви, че и от сън да я вдигнат тя ще знае съдържанието им.


Още от момента на присъединяването им в ЕС  единствено за България и Румъния бе въведен унизителният контрол за върховенство на закона чрез Механизма за сътрудничество и проверка  (МСП).  10 години по-късно двете страни са на различно равнище по справяне с корупцията и с реформата на съдебната  система. Северната ни съседка се доближава до европейските стандарти и трябва да запази резултатите си. България обаче не може да се похвали с подобни успехи.  Страната ни продължава да е с високи нива на корупция и ниска ефективност на съдебната система. Това сочи проучване, поръчано от Комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент.


В доклада също се посочва, че "продължаващото влияние на изпълнителната власт" има негативно влияе върху съдебната система на България. Като най-слаб е определен напредъкът в борбата с корупцията, на която са отделени над сто страници.



Единствената отчетена позитивна промяна  на страната ни е отчетена в борбата с организираната престъпност. "Историческите проблеми с големите силови групировки са преодолени и понастоящем се работи за справянето с обичайната организирана престъпност и престъпленията на белите якички", се казва в документа.


Независимата румънска евродепутатка Моника Маковей, която е бивш министър на правосъдието, направи сравнение между двете страни.  В Румъния има осъдени 13 министри за корупция, 90 депутати и 88 магистрати, докато в България няма осъденичиновници от подобно високо равнище. От българска страна никой не представи точни данни за произнесени ефективни присъди срещу висши функционери.


Изводът от доклада е, че е необходимо да бъде запазен мониторингът върху България,  а Румъния трябва да запази резултата от проведените реформи. Наблюдението ще продължи под друга форма, като има три възможни варианта за това. Първо: необходимо е да се предоговорят целите и показателите с националните правителства, след което Комисията да изготви конкретни препоръки с фиксирани срокове за изпълнението  им.  Второ, като вариант се разглежда и въвеждането на "облекчен" вариант на МСП в целия ЕС.  И трето, да бъде въведена рамка за прилагане на по-систематичен мониторинг на корупцията.  Съществуващият механизъм на т. нар. европейския семестър използва за координиране на икономическите политики в ЕС  би могла да бъде адаптирана за сферата на правосъдната реформа.


Опитът с България и Румъния доведе европейските чиновници до извода, че  подобен мониторинг трябва да бъде задължително условие от предприсъединителния процес за всяка нова страна кандидат-члена за ЕС.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

 Започва предпроизводството на първия BMW Neue Klasse EV

Започва предпроизводството на първия BMW Neue Klasse EV

BMW обяви, че предсерийните екземпляри на ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.

Трезорът 2021 г. ‧ Екшън/Трилър ‧ 1 ч 58 мин

Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет

виц на деня

Жената по природа е много добра, може да прости на един мъж дори и да не е виновен...

към хороскоп хороскоп

везни