Общинските съветници от ГЕРБ-СДС предложиха финансиране със 70 000 лева за създаването на първия в столицата център за работа с хора с редки заболявания. Предложението беше прието единодушно на заседание на Комисията по икономика и собственост в Столичния общински съвет.

Свързани новини

29.02.2024 15:12

ГЕРБ предлага изграждане на център за работа с хора с редки заболявания в София

Видян 1023 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Днес е Международният ден на хората с редки болести - в България над 400 000 души страдат от такива заболявания, като 75% от заболяванията са генетични.


Общинските съветници от ГЕРБ-СДС предложиха финансиране със 70 000 лева за създаването на първия в столицата център за работа с хора с редки заболявания. Предложението беше прието единодушно на заседание на Комисията по икономика и собственост в Столичния общински съвет.


Помещението за центъра е предоставено безплатно през изминалия мандат от Столичния общински съвет на Българска Хънтингтън Асоциация, които са го ремонтирали със собствени средства и дарения. С решение на Общинския съвет ще бъде закупено оборудване, за да започне ефективно работа напролет.


Докладът за подкрепа е с автори Георги Георгиев, Екатерина Йорданова, д-р Антон Койчев и Прошко Прошков. Съветниците от ГЕРБ-СДС инициираха през 2023 година отпускане на 17 000 лева за рампа за достъп до центъра за хора с двигателни затруднения.


„Очаквам това решение да бъде подкрепено от всички партии и в зала, както се случи вчера в комисията. Ще обезпечим условия за работа на центъра. Имаме и още задачи - да бъде създадена нова социална услуга от държавата, която да финансира работата на специалисти с хора с редки заболявания, защото без постоянно действащи и осигурени от държавата услуги за цялата страна хората с редки заболявания имат редица затруднения в социалната интеграция, много са проблемите и пред семействата им. В тази връзка и качествената помощ е ключова“, заяви зам.-председателят на СОС Георги Георгиев.


Георгиев очерта и втората голяма задача, която е свързана със създадаването на целодневен център в София, заедно с Българската Хънтингтън Асоциация:


„С асоциацията сме работили и преди и ги познавам от общите ни инициативи. Поздравявам ги за волята и чудесата от храброст, които вършат сами. Ние като общински съветници имаме задача да им докажем, че институциите не са безразлични към съдбата на хората с редки заболявания и да подпомогнем техните семейства в осигуряване на необходимото качество на живот. Благодаря на съветниците от всички партии за подкрепата, чака ни още много работа.”


 


 


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня



COVID-19 е като рогата:

- Едни го имат.
- Други ще го имат.
- А трети никога няма да знаят, че са го имали ...