Пациентът се потапя в ледена вана като анестезия за предстоящата операция.
Когато се постигне достатъчна степен на изтръпване, студентът от Университета на Куинсланд Лахлан Фицджералд започва процедурата, като внимателно прикрепва малка платка към гърба му, за да създаде отчасти жив, отчасти машинен биохибриден робот, предаде CNN.
Пациентът всъщност е бръмбар, а подобното на раница устройство изпраща електрически импулси към антените му, което позволява на Фицджералд да контролира движенията му, като същевременно използва естествената му ловкост.
„Едва когато се отклони от желания път, по който искаме да върви, се намесваме и му казваме да върви по този път, а не по пътя, по който е вървял“, казва Фицджералд, който изучава математика и инженерство.
Той се надява да създаде армия от насекоми-машини за търсене и спасяване. „Виждаме бъдеще, в което след градско бедствие като земетресение или бомбардировка, когато хората не могат да получат безопасен достъп до мястото на бедствието, ще можем да изпратим група бръмбари киборги, които да се ориентират в зоната на бедствието бързо и ефективно“, казва той.
Лабораторията по биороботика, в която работи Фицджералд, поставя контролни раници на гигантски хлебарки - вид, който произхожда от Австралия и може да достигне дължина до три инча (осем сантиметра), и на тъмни бръмбари. Видовете от семейство тъмносини бръмбари могат да бъдат открити в различни среди - от тропически савани до сухи пустини по целия свят.
Това, че трябва да се справя с бръмбарите, не притеснява Фицджералд: „Не, те определено не ме отвращават!“, казва той.
Според Фицджералд насекомите киборги имат предимство пред традиционните роботи. „Насекомите са толкова адаптивни в сравнение с изкуствените роботизирани системи, които трябва да извършват толкова много изчисления, за да могат да се справят с всички тези различни сценарии, които могат да им бъдат подхвърлени в реалния свят“, обяснява той.
Фицджералд казва, че бръмбарите киборги за търсене и спасяване или хлебарките може да са в състояние да помагат при бедствия, като откриват и съобщават за местоположението на оцелели и им доставят животоспасяващи лекарства, преди човешките спасители да стигнат до тях.
Но първо австралийските изследователи трябва да овладеят способността да направляват движенията на насекомите, което може да отнеме известно време. Фицджералд казва, че макар сега работата да изглежда футуристична, след няколко десетилетия насекомите-киборги ще могат да спасяват човешки животи.
Той не е единственият роботист, който създава роботи от живи организми. Учени от Калифорнийския технологичен институт (Caltech) например имплантират електронни пейсмейкъри в медузи, за да контролират скоростта им на плуване. Те се надяват, че бионичните медузи могат да помогнат за събирането на данни за океана далеч под повърхността.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Важно е близкото, непосредственото, това, ...
бТВ Синема 29 декември 21:00ч.
Режисьор: Майкъл Бранд
В ролите: Ричард Гиър Пол Шепердсон Тофър Грейс Бен Гиъри
Самочувствието ви сигурно ще се повиши и освен това