28.05.2022 07:11

Глобалният научен прогрес може да бъде засегнат от ответната реакция на изследователския сектор срещу руските проекти: Политико

Видян 12598 пъти | Коментари 1
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

"Обяснете как ще накажете Русия за военни престъпления, без да застрашите жизненоважното научно сътрудничество. "




Това е сложният изпитен въпрос, пред който са изправени европейските университети, докато обмислят живота след бруталното нахлуване на Кремъл в Украйна и се борят с последиците от прекъсването на институционалните връзки с Русия.




Докато в първите дни на войната вниманието беше насочено към необмислени действия като това на университета Милано-Бикока да отмени - преди да възстанови - курс за емблематичния руски писател Фьодор Достоевски, сега европейският сектор на висшето образование се сблъсква с по-дълбоки проблеми, свързани със сътрудничеството с руските академични среди, отбелязва европейското издание на Политико.


 


 От една страна, войната вероятно ще доведе до изтичане на мозъци от руските академични среди, които вероятно ще бъдат изкушени от по-големи заплати и свобода в изследванията си в чужбина. Но тези, които остават, както и някои от техните западни колеги, съжаляват за пропуснатите възможности, особено в областта на изследванията на климата.




Някои представители на индустрията предвиждат научни последици, тъй като секторът налага на руските институции своя версия на санкции - отмяна на научни конференции, прекратяване на съвместни изследователски проекти и замразяване на трансграничното финансиране. Други предупреждават мрачно за "културата на отмяната" и пропуснатите възможности.




Русия е важна в области като изследванията на климата и Арктика и прекъсването на връзките "всъщност ще върне назад световния научен прогрес", казва Дейвид Матюс, международен редактор в изследователския форум Science Business.


 


 


"Но въпреки това мисля, че е по-важно да изолираме Русия", каза той.




Една от областите, които ще бъдат особено засегнати, са изследванията на вечната замръзналост.




Според Тед Шуур, еколог от Университета на Северна Аризона и експерт по вечна замръзналост, 50-60% от вечната замръзналост в световен мащаб се намира в Русия, където се намира и голяма част от световния опит в областта на този специален вид подземни почви, които остават постоянно замръзнали.


 


 


Когато се топи, вечната замръзналост отделя парникови газове като въглероден диоксид и метан. Дори ако светът се придържа към оптимистичната траектория за ограничаване на глобалното затопляне до 2C, казва Шуур, това означава, че ще добави до 20% повече въглерод или задържащи топлината газове в атмосферата - което прави сътрудничеството по този въпрос жизненоважно.




"Руската наука има богата история и активна дейност в областта на изследванията на вечната замръзналост", каза той. "Прекъсването на тези връзки просто намалява цялостното научно усилие в областта на вечната замръзналост. "




Миналия месец ЕС обяви, че спира цялото текущо финансиране на руски публични органи - незабавно прекрати 56 академични научноизследователски проекта и безвъзмездни средства, отпускани от Русия и ЕС, и прекрати всякакво сътрудничество до второ нареждане.


 


 


 15 от най-големите академични издателства в света също заявиха, че ще спрат да продават услуги - включително всички списания и бази данни - на Русия, като по този начин на практика ще лишат своите учени от 97,5 % от абонаментните научни продукти.




В Свободния университет в Берлин директорът по международните въпроси Херберт Гришоп отмени програмите за двойни дипломи с руски партньори, което намали приходите с до 50 000 евро годишно. През 2019 г. институционалните проекти, съфинансирани от Русия и Германия, са на стойност 36,3 млн. евро, като повечето от тях са в областта на науката. Обединеното кралство също така замрази плащания на безвъзмездни средства за научни изследвания на стойност десетки милиони евро. Повече от половината от руските статии са написани в съавторство с учени от ЕС - много от тях с германци.




"Това, което се случи по отношение на връзките между руската и европейската изследователска общност, е доста драматично", казва Матюс.


 


Но не всички са впечатлени, тъй като съвместните академични длъжности и обменът на гостуващи професори внезапно са прекратени.

Академикът от Кеймбридж Димитриус Флудас, извънреден професор в университета "Имануел Кант" в Калининград, казва, че е пътувал до четири пъти годишно, за да преподава право в руския ексклав.




"Наистина съм разочарован и разстроен", казва той. "И за двете страни това ще бъде пагубно; връзките между тях се засилваха. " Според Флудас повече от 1000 европейски учени са в подобно положение.




Важно е също така ответните действия срещу Русия да не отидат твърде далеч и руските учени в Европа да бъдат защитени, предупреди Михаел Гаебел, директор на Европейската асоциация на университетите (EUA), която представлява повече от 800 университета.


 


 


 По-специално, той критикува широко разпространената забрана на Достоевски в миланския университет и я посочва като пример, който институциите трябва да избягват да следват.




"Надявам се, че това е последният кръг на културата на отмяна", каза той. "Това просто няма смисъл и е точно това, което не искаме. "




Но в крайна сметка, макар че специалистите спорят къде точно трябва да се прокарат границите, политическата цел на Запада да осакати Русия в отговор на смъртоносната й атака срещу Украйна вероятно ще намери успех в сферата на висшето образование.




"Мисля, че дългосрочният резултат за Русия ще бъде потенциално голяма емиграция на учени", казва редакторът Матюс. "За тяхното икономическо и технологично предимство това ще бъде наистина сериозен удар в дългосрочен план. "


 


 


 


 


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

  • 001 Anonimen 28.05.2022 23:59

    Първо - Гугъл.бг, вие имате сънна апнея, преспивайте с когото хванете, след седмица ще знаете какво имате. Второ - Европейските учени да не оплакват учените на рашките защото те имат в резерв китайските учени. А китайците отдавна имат в ПЪТИ по-вече регистрирани патенти от сашките и EUратата, но официалните медии мълчат.А девет от десет научни проекта се ръководят от китайци, японци, виетнамци или индуси. Срам за бялата раса!

RSS

Най-нови

Американски инвеститор разглежда покупката на саботирания Северен поток 2: WSJ

US инвеститор иска да купи саботирания Северен поток 2: WSJ

Американски финансист и инвеститор е ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.

Трезорът 2021 г. ‧ Екшън/Трилър ‧ 1 ч 58 мин

Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

лъв

Приятелските чувства ще надделеят над любовните


Приятелските чувства ще надделеят над любовните и