Да оценяваме културното наследство и да го използваме, за да си представим едно по-добро бъдеще - това е една от целите на самоукия фотограф и визуален артист Аде Океларин.
Професионално се подвизава под името "Àsìkò" - думата за "време" или "момент" на йоруба, един от езиците в родната му Нигерия. Използването на аспекти от традиционната култура на Йоруба е важен аспект от творческия му път. В две скорошни серии, озаглавени "Пазители" и "За мита и легендата", той изследва иконографията на йорубските божества или "Òrìshàs".
В историята на Йоруба Òrìshàs са свещени същества с божествена сила и вярата в тях продължава и извън Западна Африка, като е предадена от робите и техните потомци на Карибите и Южна Америка, наред с други места. Но когато израства в Нигерия през 80-те и 90-те години на ХХ век, където основното образование за вярванията на коренното население не е обичайно, Океларин казва, че пътят му като художник е свързан с деконструиране на предишните знания.
Вдъхновено от Адже, йорубското божество на търговията и богатството, това изображение е разположено на пазар в Лагос, по-голямата част от който се управлява от жени. . Àsìkò
"Работата е свързана с изследване и разбиране на нещата, на които не са ме учили в училище", казва Океларин, "и създаване на пространство, в което да разбера наследството и да създам нещо с наследство. "
Неговите портрети и изображения на Òrìshà съчетават традиционна фотография с изкуствен интелект (AI), дигитални техники за редактиране и колажиране и са начинът на Океларин да направи връзка между различните глобални митологии, чрез които, както той казва, всички ние сме свързани с нашите дълбоко вкоренени истории.
Докато проучва проектите, той забелязва прилики между елементи от йоруба и западната митология, като например йоруба Санго и скандинавския бог Тор, които са божества на гръмотевиците и светкавиците, както и Òrìshà Olokun, която олицетворява морето, подобно на гръцкия си колега Посейдон.
Серията му "Пазители" изследва културни митологии. В тази творба Океларин преосмисля Олокун, йорубската богиня на океаните, моретата и богатството.
Той казва, че целта на работата му е "да погледне назад, за да погледне напред", за да разбере откъде идват африканците като общество и да помогне за изграждането на бъдеще, "оформено не от уестърнизация, а от културна идеология и естетика"
Океларин се премества в Обединеното кралство през 1995 г. и казва, че изследването на собствената му култура е променило гледната му точка от западния поглед към такава, която възхвалява "красива и различна гледна точка" и му помага да разбере своето наследство.
Работата на фотографа и художник със смесени медии Аде Океларин, известен като "Асико", често съчетава аспекти от нигерийското и британското му наследство. Това изображение е на Осанин - божество на народа йоруба от Югозападна Нигерия, което олицетворява гората, растенията и всичко лечебно
"В света на нарастваща глобализация е важно да се поддържа чувство за идентичност, което да дава информация за по-добри обществени структури", казва Океларин. "Западането не е отговорът на въпроса за напредъка, но ние се нуждаем от съчетание между това, което сме, и това, което светът предлага, иначе ще загубим това, което ни прави "нас". " Създаването и споделянето на тези изображения с помощта на съвременни технологии и техники е един от начините да покажем, че "нашите истории имат значение", добавя той.
Виж още тук: CNN
19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Не можеш да си купиш любов... Но все пак ...
бТВ Синема 15 септември 21:00ч.
Режисьор: Джузепе Торнаторе
В ролите: Джефри Ръш Върджил Олдман Силвия Хукс Клеър Доналд Съдърланд Billy Whistler
Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:
- Какво значи това?
Той:
- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.
Тя:
- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!