Каква технология ще бъде избрана за строене на седми блок на АЕЦ "Козлодуй" ще е въпрос на експертно и политическо решение. В България познаваме само т. нар. технология "вода под налягане" и е нормално да се спрем на такава. Това заяви в ефира на BTV народният представител от ПГ на КБ и зам.-председател на Комисията по енергетика Явор Куюмджиев. Що се отнася за самия изпълнител на седми блок, той обясни, че няма подписани договори и споразумения и нищо не е поръчано. "Говорим за една идея, която предстои да се развива. Ще настояваме за спазване на всички правила и ще се спазят всички европейски правила за прозрачност, за да бъде изборът неоспорим", категоричен бе той. Народният представител обясни, че както и за всички ядрени проекти по света от момента на взимане на решение до включването му в експлоатация минават между 15 и 20 години. По думите му ни чакат няколко години одобрение, лицензиране, разрешителни, които трябва да се изпълнят.
Без АЕЦ "Белене" и нови мощности на АЕЦ "Козлодуй" след 20 години няма да имаме електроенергия
"Проектите АЕЦ "Белене" и нови мощности на АЕЦ "Козлодуй" са абсолючтно задължителни за нашата страна след 15-20 години. Колкото и да струва те, без тях, след този период, няма да имаме друга електроенергия", заяви Куюмджиев. Той обясни, че има 3 анализа според които, в рамките на следващите 20 години на територията на България, на цяла Югоизточна Европа, която е почти откъсната от останала част на Европа що се отнася до свързаност на енергийните системи, ще са необходими 20-30 блока от типа на "Белене" и "Козлодуй".
"2013г. можехме да имаме първи реактор в Белене, който да произвежда най-евтината електроенергия. Вместо да имаме 2 000 мегавата евтина енергия от Белене, имаме над 2 000 мегавата свръх скъпи соларни и вятърни електроцентрали, това, което колегите от предишното управление направиха", коментира депутатът.
На въпрос, колко ще струва електроенергията, ако се построи седми блок на АЕЦ "Козлодуй", той отговори, че ядрената енергетиката е най-евтината, но е рано е да се каже каква ще е точно цената след 15 години, когато влезе в експлоатация, защото няма как да знаем колко ще струва електроенергията тогава. "Токът ще остане на същата цена, каквато е в момента. Нарастване ще има, вероятно поради инфлацията и други фактори", обясни народният представител от ПГ на КБ. Той припомни, че производствената цена от "Белене" е била определена в порядъка на няколко стотинки сравнима с тази на Козлодуй. Според него, ако искаме да имаме ток, трябва да си развиваме ядрената енергетика и припомни, че на проведения референдум за АЕЦ "Белене" в началото на тази година, 65% от гласувалите са били "За". По думите му БСП е най-последователната партия в политиката си за ядрената енергетика. "Винаги сме подкрепяли ядрената енергетика и сме били за нейното развитие. В нашата програма е записано, че развитието й ще се извърши чрез изграждането на АЕЦ "Белене" и нови мощности в АЕЦ "Козлодуй", за целия мандат, от който има още 3 години и половина", заключи Явор Куюмджиев.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
BMW обяви, че предсерийните екземпляри на ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет