Жизненоважен ледник в Западна Антарктида изглежда димящ в рядка гледка, заснета от сателит на НАСА по-рано този месец. Така нареченият „морски дим“ всъщност не е дим, а мъгла - и се появява като пухкави бели капчици над тъмната повърхност на океанската вода, където ледникът Пайн Айлънд се среща с морето на сателитната снимка по-горе.
Водата и вятърът са от ключово значение за появата на морския дим. Според НАСА силен вятър е изтласкал настрани леда и по-студената вода, което е позволило на по-топлата вода да излезе на повърхността. По-топлата вода вкарва по-топъл и влажен въздух в изключително сухия и студен въздух, който преминава през нея. Температурният сблъсък е довел до кондензиране на влагата в този въздух в мъгла.
Морски дим се издига от Атлантическия океан край бреговете на Саут Портланд, щата Мейн, през февруари 2023 г. Сутрешната температура е около -10 градуса по Фаренхайт.
Робърт Ф. Букати/AP
От земята това изглежда така, сякаш някой е включил страховита машина за мъгла в къща с призраци над водата. Районът в близост до повърхността на водата се обгръща от зловеща мъгла или дим, която наподобява дим, откъдето идва и прозвището.
Самият морски дим не е рядкост - той може да се появи всеки път, когато изключително студен и сух въздух преминава над по-топъл воден басейн. Често се наблюдава в Големите езера, когато първият арктически порив през зимата преминава над езера, които все още са сравнително топли.
Но да се види на сателит над ледника Пайн Айлънд е рядкост, защото районът обикновено е забулен в облаци, според НАСА.
Източник:CNN
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Лидерът на "Има такъв народ" Слави ...
Кино Нова 01 декември 23:50ч.
Режисьор: Брайън Кърк
В ролите: Чадуик Боузман, Сиена Милър, Тейлър Кич
- Каква е разликата между мъжа и микровълновата печка?
– Никаква, след 30 секунди всичко е готово.