Манипулация е дума, която винаги свързваме с негативизъм. Всъщност, смятат психолозите, тя може да бъде и добра, полезна и жизнеутвърждаваща.
Наистина насочената към деструкция манипулация, например предизборните кампании, няма как да бъде представена като позитивна. Дори да не лъже, тя прикрива факти – т.е. истини, с целта да ни принуди към определено действие. Или към бездействие.
Същото важи и за манипулациите в личните отношения от страна на токсични хора и обиновени лъжци, което винаги значи и страхливци, които си въобразяват, че ни управляват/контролират/купуват и продават, също като политиците.
Понеже днес започва първият психосериал на БНТ – Тревожност, основното, което насажда всяка манипулация е именно СТРАХ и/или ТРЕВОЖНОСТ. След това развиваме проблеми, опитваме се да ги решим, което често ни създава зависимости, а оттам стигаме до заболявания, при това не само на душата, а и на тялото. Защото психиката според последните международни изследвания формира и над 80% от болките на физиката ни.
Коя тогава е добрата манипулация?
Например методите, с които родителите успяват да прилъжат злоядите деца да хапнат или мързеливите да усвояват знания. Много често именно така се поставя здрава основа, върху която впоследствие бързо и успешно се развиват чудесни навици.
Може ли тя да се превърне в лоша манипулация?
Да, ако е агресивна и е насаждана като не-свобода, задължение и с прекомерна принуда. Така последиците от нейното дълготрайно въздействие не се различават от резултатите на лошата манипулация. Случаят е точно като в класическата фраза, според която „пътят към Ада е постлан с добри намерения”.
Михаил Първанов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Когато режисьорът Марк Волфенсбергер за ...
бтв Синема 10 ноември 21:00ч.
Режисьор: Клинт Истууд
В ролите: Пол Уолтър Хаузер Ричард Джуъл Оливия Уайлд Кети Скругс