Страхът е нещо естествено, то ни държи будни

Свързани новини

29.09.2022 16:09

Мир да има е 10 пъти по-важно от всичко, политиците и медиите нарочно ни държат в страх: Тодор Лазаров

Видян 3185 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Като осъществен професионален спортист в миналото, каскадьор, филмов и оперен продуцент в момента и като съсобственик на малък бизнес, кое Ви мотивира да влезете в политиката? Какво според Вас е най-нужно на хората в момента и за кое най-много си струва да се борим?


Мир. Това е най-нужно на хората и на света в момента. Може да се прочете и като морал, инициативност, родолюбие в български контекст, защото това е най-важното, когато има мир. Каква демокрация може да има без мир изобщо? Това, заради което ми се струва, че има смисъл да се влиза в политиката е, за да се промени едно непоносимо положение в момента – и у нас, и по света в управлението вече няма Човеци.


Виждаме всички: дори сега, когато война на неколкостотин километра от България застрашава всички ни, и нашите, и европейските политици оставят мира на заден план. Наистина трябва да се борим да променим това. Аз лично се кандидатирах в моя роден Благоевградски край, защото там мога да бъда 10 пъти по-полезен за пробуждането на хората – знаете историята, от нашата Пиринска Македония са тръгнали будителите и то на различни етапи от формирането на националното ни самосъзнание.


Казвате, че сме заплашени – кой насажда страх?


Страхът е нещо естествено, то ни държи будни. С него не можеш да се пребориш, само можеш временно да го преодолееш. Но политиците, които имаме досега, само спекулират и насаждат нездравословни страхове, които са различни от естествените. Управляват ни чрез страх – особено през последните 2-3 години. Така ни държат в подчинение. Медиите насаждат най-голям страх. И много помагат на политиците, вместо да им бъдат коректив. Липсват ценности, етика, принципи, въпреки че уж именно за това непрекъснато говорят и с това се оправдават. Ето една от причините да стана кандидат на партията МИР. Тя е единствената, която има етичен кодекс. Това много ми допадна като човек, който идва от бойните изкуства, на които отдадох младостта си и където има етичен кодекс – писан или неписан. И той трябва да се спазва. Когато първоначално се прави съзнателно, после става и несъзнателно. Много липсва това в политиката и кампанията е времето, когато се нагледахме на неспазване на всякакви морални правила.


Какво друго ни е нужно, за да има истинска, не само имитация на промяна?


Гражданското общество да се вземе в ръце. Да изисква от политиците. Проблемът у нас е, че много трезвомислещи хора не гласуват. Това води до спиралата от избори, която в омагьосан кръг носи все по-голяма липса на активност. Без участие обаче как да променим принципите и етиката? Отделно, продължават да се купуват гласове. И именно с този евтино продаден вот управляват. Обръщам се към младите и активните хора: докато не излезем да гласуваме, нищо хубаво няма да се случи и на тези избори. Очаквам нисък процент активност, сигурно даже рекордно нисък.


Другите кандидати нищо не говорят за едната Ви професионална сфера – киното, за спорта пък се говори само като за пари и зали...


Културната индустрия, голяма част от която е киното, да прибавим и телевизията с нейните продукти, също се гледа като числа. Финансирането е важно, но не е най-важното. Трябва да бъде променено отношението към културата, в частност – към киното. От 25 г. съм в него, доста работя в чужбина и правя разликата. На всички е ясно, че у нас системата почти не работи. Министерството на културата, Националният филмов център и другите институции са се оплели като – простете за израза – черва. Трябва да се борим с тази нелепа система и начина, по който функционира. Също като в спорта, днес сме по-зле организирани и с по-ниско ниво на постиженията, отколкото преди 30 години. Не става дума за соца като строй, а за резултатите в културата и в спорта. Аз разглеждам спорта, културата, здравеопазването и образованието като един свързан организъм и ще го нарека Здравето на нацията – духа и тялото. Ние нямаме видими дори елементарни неща като кампании за здравословен начин на живот. И там малкото, което изобщо се прави, е единствено и само с цел точене на пари. После се чудим в какво състояние хората попадат в болниците, където в последния момент и с подръчни средства се опитват да ги спасяват. Всичко е опорочено и е обърнато наопаки.


Първо идват образованието и спортът – то не е случайно, че в живота чисто времево са сложени в най-младите ни години, които ни подготвят и ни осигуряват по-добро здраве след това, както и културно надграждане. Не може 3 десетилетия политиците да нехаят за пълноценния живот на хората и процъфтяването на нацията, което е невъзможно без личното благосъстояние. И всички да се правим, че нищо не се е случило. Да чухте и сега някой в кампанията да свърза нещата, да даде идея поне за равносметка, камо ли за посока за развитие?


За Вас това е първи опит в политиката - ако не се получи, ще се откажете ли?


Неуспехите ме мотивират – калил съм тази воля в спорта. Те не ме затварят. Принципът ми е: хващаш правия път и вървиш по него. Или, ако се наложи, изправяш кривия път. Няма отказване. В спортовете, в които бях национален състезател – джудо и самбо, най-важното е именно това: не се предаваш. Другото много важно нещо по пътя – и в спорта, и в живота, е да има дисциплина. Нещо, което в политиката ни никакво го няма. А именно дисциплината е една от най-съществените основи на успеха, заедно с последователността.   


неплатена форма



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.

Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:

- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?

- Ъъъъ, четири.

- Добре. Корен квадратен от 100?

- Ами, десет!

- Отлично. Кой е убил Ботев?

Блондинката замълчава.

- Не знам, - накрая казала тя.

- Добре, помислете и елате утре

Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:

- Взеха ли те на работа?

- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!

 

 

към хороскоп хороскоп

лъв