Според Международния валутен фонд (МВФ) икономиката на ЕС не расте толкова бързо, колкото би могла, а производителността е проблем във всяка страна членка.
Директорът на европейския отдел на МВФ Алфред Каммер сподели регионалните икономически прогнози за блока.
Очакваният темп на растеж на БВП в ЕС се предвижда да бъде само 1,1% през тази година и 1,6% през 2025 г., в сравнение с 0,6% година по-рано.
Коментирайки доклада, Каммер посочи три фактора, които спъват ЕС.
"Първо, европейските [sic] пазари са твърде фрагментирани, за да осигурят необходимия мащаб за разрастване на фирмите. Второ, Европа не изпитва недостиг на спестявания, но нейните капиталови пазари не успяват да осигурят, да стимулират младите и продуктивни фирми. Освен това в Европа липсва квалифицирана работна ръка там, където е необходима “, каза той.
Каммер заяви, че премахването на оставащите бариери пред свободното движение на стоки, услуги, капитали и работна ръка ще реши повечето от тези проблеми.
Служителят на МВФ посочи също така разликата от 30% в доходите на глава от населението между ЕС и САЩ, която той определи като „зашеметяваща“. Тя "остава непроменена вече две десетилетия “, изрази съжаление той. Това отчасти се дължи на ниската производителност в най-новите членове на блока в Централна, Източна и Югоизточна Европа (ЦИЕ).
Крамер подчерта и влиянието на "големия енергиен шок, предизвикан от Русия, през който преминава Европа “, като Германия е най-засегната заради енергоемкото си производство.
След като конфликтът в Украйна ескалира през февруари 2022 г., ЕС определи като свой основен приоритет да спре да разчита на руската енергия. Санкциите срещу Москва и саботажът на газопровода „Северен поток“ през 2022 г. доведоха до голям спад в доставките на руски газ за блока.
Отказът на Брюксел да купува руска енергия спъва икономическия растеж на ЕС, заяви през октомври унгарският министър-председател Виктор Орбан. Някои други страни от ЕС, като Унгария, Австрия, Словакия, Чешката република и Италия, все още внасят руски газ по тръбопроводи.
МВФ неотдавна повиши прогнозата си за растежа на Русия през 2024 г. от 3,2 % на 3,6 %. Той също така класира Русия като четвъртата по големина икономика в света въз основа на паритета на покупателната способност (ППС).
Въпреки това фондът твърди, че руската икономика се сблъсква с ограниченията на капацитета и прегрява. Според Каммер в дългосрочен план Русия ще трябва да се справя с по-малък брой технологични трансфери и по-слаба способност за привличане на финансиране в резултат на санкциите.
Пламен Валентинов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Като първата медия у нас, прогнозирала ...
бТВ Синема 17 ноември 21:00ч.
Режисьор: Клинт Истууд
В ролите: Шон Пен Джими Маркум Тим Робинс Дейв Бойл Кевин Бейкън Шон Девайн Лора Лини Анабет Маркум Лорънс Фишбърн Сержант Уайти Пауърс Марша Гей Хардън Селест Бойл Еми Росъм Кейти Маркум Кевин Чапман Вал Севидж Конър Паоло Шон Девайн Вижте още
Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:
- Какво значи това?
Той:
- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.
Тя:
- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!