20.01.2013 12:18
Още екоплячкосване по морето, разрешил го Плевнелиев
В последните дни на 2012 г. Община Царево, управлявана от ГЕРБ, е подписала строителни разрешения, даващи зелена светлина за превръщането в огромен ваканционен комплекс на един от последните оцелели дюни плажове по Черноморието ни – “Корал”. Практиката най-скандалните посегателства срещу българската природа да се извършват непосредствено около Коледа и Нова година е спазена. Това се казва в обширен анализ на сайта Биволъ, съобщава Агенция БГНЕС. 19 вече е писал по темата през лятото. Част от тази компания, за която разказва публикацията е сред мастите застроители на Слънчев бряг.
Според информацията на сайта разрешенията са две и са издадени на името на испанската фирма “Ибердрола Инмобилиария”, която е последният собственик на 120 дка земя на първа линия северно от Лозенец.
До това се стигна, след като МРРБ загуби всички дела, които водеше срещу издадения ПУП на Община Царево, одобрен от предишния кмет Петко Арнаудов. Същият, който искаше /и дори временно успя/ да закрие Природен парк Странджа, заради криминалния строеж “Златна Перла”. Причината за загубата е невнесена съдебна такса от 20 лв.
МРРБ заведе дела срещу издадените 3 ПУП-а на строежа, след като стана ясно, че общината не е предупредила държавата като заинтересована страна, когато е благословила бетонирането на “Корал”. Отмяната на тези заповеди обаче би принудила инвеститорите да променят проекта съобразно новия Закон за черноморското крайбрежие. Засегнати са финансови интереси за милиони, като губещи ще се окажат близки до ГЕРБ бизнесмени и кметът на Бургас – Димитър Николов.
Когато МРРБ завежда делата, за държавните имоти отговаря бившия зам.-министър на МРРБ Екатерина Захариева. Сега тя е началник на секретариата на президента Плевнелиев. За да не спечели делото и да не накърни интересите на олигарсите, МРРБ избира елегантен начин да загуби като не внася 20 лева такса за обнародване. Съдът предупреждава в продължение на 2 месеца МРРБ и Плевнелиев, като жалбоподател, че невнасянето на нищожната такса, ще доведе до прекратяване на цялото дело. Срещу въпросните невнесени по дело – 20 лв. стои залогът на над 40 000 000 евро пари, получени при продажбата на 130 дка обществен терен на първа линия върху дюните на приказния плаж “Корал”.
Така наречената “сделка Корал” е една от най-големите далавери на българския преход, като конкретен бенефициент от нея е сегашния бургаски кмет Димитър Николов, член на ИК на ГЕРБ. За злоупотребите има документи и свидетелства, но всички опити да се започне досъдебно производство по случая срещнаха твърд отпор в Окръжна и Апелативна прокуратура – Бургас.
Земята от 130 дка бе скандално продадена от кмета на Царево в предния мандат Петко Арнаудов на частната форма “Витатур инвест” АД на символичната цена от 7$/м2 само срещу обещания за бъдещи инвестиции. Арнаудов не се е съобразил с опасенията на общински съветници, че има опит земята да бъде заграбена и препродадена впоследствие. Той не е изпълнил клаузите от решение на ОС да включи в договора условия за развалянето му при неизпълнение. Договарянето е станало с дейното участие на сегашния кмет от ГЕРБ на Бургас Димитър Николов, който тогава е бил служител на собствениците на “Витатур”, в качеството си на Изп. директор на захарния завод “Победа”. Сделката е била оспорена в съда от областния управител и обявена за незаконна от Бургаския окръжен съд, но Арнаудов и адвокатът му Евгений Мосинов обжалват във ВАС и печелят. Самият Мосинов е присъствал и от двете страни на сделката – едновременно като юрист на продавача община Царево и като адвокат на купувача “Витатур инвест”. След серия от фиктивни препродажби на земята през подставени фирми, в крайна сметка, тя е джиросана на испанската фирма “Ибердрола имобилария”, за невероятната цена от 400 Е/м2, а печалбата на Димитър Николов и компания е над 40 000 000 евро от търгашеството. Точките от договора за инвестиции между купувача и община Царево не са спазени. Всички жалби до Прокуратурата и предизвиканите разследвания са прекратени в Бургас. Свидетелите са заплашвани, а опитите за корумпиране на магистрати срещу имущество и пари са емблематични.
Докато общинската земя носи невероятни облаги на бизнесмените зад “Витатур инвест”, МОСВ изведнъж решава да заличи защитената зона “Блатно кокиче”, което вирее единствено на въпросния плаж до к-г Корал. Това е едно от най-прекрасните места по крайбрежието ни, което може да се равнява на Ривиерата, но с много по хубав и удобен плаж. За да бъде унищожено защитеното в Червената книга блатно кокиче, през пролетта на 2010 г. “инвеститорите” вкарват багери и зариват коритото на близката рекичка, за да пресушат лонгозната гора. Въпреки жестоката природна рана, кокичето продължава да вирее. Независима експертиза, направена от най-големите експерти ботаници, начело със световния специалист н.с. I ст. Чавдар Гусев, доказа, че рядкото растение все пак е живо. Това е неоспорим знак, че е престъпление върху дюните да се излива бетон.
Междувременно, главният режисьор на сделката Димитър Николов, еволюира от лидер на СДС, в лидер на ГЕРБ, превръща се в любимец на Бойко Борисов и е избран за кмет от новата партия, пише още Агенция БГНЕС, цитирала Биволь.