Народното събрание прие на първо четене промени в два енергийни закона, чрез които управляващите се ангажираха да намалят цената на тока с до 5% от 1-ви юли. Промените в Закона за енергетиката са свързани с Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Тя ще може да използва нов метод за ценообразуване, при който да се отчитат само реално извършените разходи за електроенергията. Създава се законова възможност, когато има опасност за дебалансиране на енергийната система, Енергийният системен оператор да може да ограничава мощности. Това се правеше в последните месеци от енергийния оператор заради драматично спадналото потребление на електроенергия, но беше незаконно.
Законопроектът ще отпуши и българския износ на електрическа енергия, намалявайки таксата пренос. Чрез промените в Закона за ВЕИ се предвижда средствата от националния фонд, които се събират при продажба на квоти за парникове газове, да отиват за покриване на преференциалните цени, с които държавата поема ангажимента да доплаща производството на зелената енергия. По време на обсъждането беше казано, че законопроектите ща засегнат много интереси за стотици милиони лева.
"Това са кризисни мерки, за да върнем енергетиката на хората и да спасим енергийната система. Искам да ви кажа, че от днес върху вас ще започне много сериозен натиск, да се промени закона, защото става дума за стотици милиони. Не се поддавайте!" - заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.
"Първото условие, за да може да се подобри управлението на ЕРП-тата е Регулаторът да бъде независим. Второто условие, за да бъде спечелено и доверието на обществото, е той да бъде максимално прозрачен. Считам, че сме започнали стъпките в тази посока... Ще бъда благодарна, ако приемете промените, които са предложени в тези 2 законопроекта, поради това, че те наистина създават условия за ограничение на част от разходите. Считам, че амбицията на Комисията да бъде партньор и на обществото и на неговите представители в НС може да бъде реализирана", заяви Анжела Тонева, председател на ДКЕВР.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Възрастна дама иска да паркира колата си. Намества се между колите и блъска предната кола. След това блъска и задната.
Към нея бавно се приближава полицай и пита вежливо:
- Мадам, по слух ли паркирате?
Някои новини ще ви принудят да преосмислите подхода си