Въоръжен мъж с неустановена самоличност е взел заложници в кафене на "Линд" в австралийския град Сидни, предаде Би Би Си.
Заложническата драма продължава вече 10 часа. Към момента няма информация за пострадали.
Полицията е идентифицирала нападателя, но е поискала медиите да не публикуват името му. Към този момент има потвърждение за един нападател.
Той е поискал да разговоря с премиера Тони Абът.
На кадри, заснети от един от местните телевизионни канали, се виждат заложници, които стоят с вдигнати ръце срещу прозореца, а до тях - черно знаме с надпис на арабски.
Заложниците са били принудени да вдигнат черен флаг с бял надпис на него. Грешно е била предадена информация, че това е знамето на „Ислямска държава". По непотвърдена информация на знамето пише „Няма господ, а Бог, Мохамед е пророкът на Бог". Подобно послание има на знамето на Саудитска Арабия и терористичната групировка „Фронтът ал Нусра".
Нападателят иска да му се предостави знаме на "Ислямска държава".
Около 300 души има около сградата, в която се намира кафенето. Голяма част са от силите на реда и специалното звено за борба с тероризма.
Съобщава се, че полицията е започнала преговори с похитителя.
В извънредно телевизионно обръщение премиерът Тони Абът коментира, че засега не е сигурно дали похитителят преследва политически цели.
Той обаче заяви, че властите разполагат с данни, предполагащи политическа мотивация.
Заради заложническата криза Абът свика извънредно заседание на комитета за национална сигурност.
Представител на компанията "Линд", която е собственик на кафенето, заяви, че към момента на превземането на заведението в него е имало 10 служители и 30 посетители.
Евакуирани са служителите от намиращите се наблизо обществени сгради, включително тази на американското посолство.
Петима от заложниците са избягали от похитителя.
Местна телевизия съобщи, че двама мъже са избягали през стъклените врати на заведението, а друг - през пожарния изход.
Според кореспондент на Daily Mail Australia, един от мъжете е служител в кафенето, а другите двама са посетители.
В кореспонденция на Би Би Си се посочва, че няма яснота по обстоятелствата, поради които те са са оказали на свобода.
По-късно стана ясно ,че и две жени, за които се предполага , че са служителки на кафенето, също са избягали.
Полицията потвърди, че петима от заложниците са успели да напуснат сградата - трима мъже и две жени.
Според The Guardian заложници се свързали с местни медии, на които предали исканията на похитителя. Полицията обаче е помолила новинарите да запазят съдържанието на разговора в тайна, за да не попречи на операцията.
Похитителят е поискал да разговаря по телефона с премиера Тони Абът, както и да му бъде донесено знамето на „Ислямска държава", съобщава CNN.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Президентът на САЩ Доналд Тръмп е ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.
Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:
- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?
- Ъъъъ, четири.
- Добре. Корен квадратен от 100?
- Ами, десет!
- Отлично. Кой е убил Ботев?
Блондинката замълчава.
- Не знам, - накрая казала тя.
- Добре, помислете и елате утре
Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:
- Взеха ли те на работа?
- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!
Ежедневните задачи ще изискват много повече енергия