ГЕРБ даде заден ход за глобите за злоупотреба с генномодифицираните организми (ГМО). На първо четене парламентарното мнозинство реши да не се санкционира с до 1 млн. лв. онзи, който засади или пусне на пазара мутант на роза, лоза, тютюн, памук, пшеница и всички зеленчукови и овощни култури. Отпадна и наказанието до 1 млн. лв. за засаждане с ГМО в 30-километровата буферна зона около защитените територии.
ГЕРБ реши да премахне и наказанието до 300 000 лв. за неверни данни в заявлението за износ на ГМО или продукти, съдържащи ГМО.
„Нямат волята да направят един действително репресивен закон за ГМО“, коментираха пред 19` природозащитници.
Еколозите настояват да не се вдига 30-километровата буферна зона около НАТУРА 2000 и забраните за тютюн, лоза, рози и овошки, които съществуват в сегашния закон и които се оказаха ябълката на раздора между управляващите и обществото. Те смятат, че след като ЕК не е изисквала промяна в тези текстове, целта на отпадането им е да бъдат прокарани лобистки интереси на големи компании.
Представители на граждански организации изразиха подозрения, че ако отпаднат глобите и буферната зона, няма да има никаква отговорност от страна на евентуалните нарушители. Това би било много удобно за производители на биорапица например, от която се произвежда биогориво.
Рапицата, която е от семейство Кръстоцветни, има много диви родственици като синапа, дивата ряпа и много други плевели, каза пред 19` фермерът Ивелин Желязков. Той цитира изследване, според което ГМО рапицата може да зарази други културни и диви растения. Освен това има прехвърляне на внедрени гени върху почвената микрофлора и върху почвените насекоми, твърдят учените. Ако тези промени бъдат приети и отглеждането й стане безпрепятствено, ще бъдат замърсени големи територии от страната, категорични са еколозите.
Остра реакция в екосредите предизвика и позицията на посланика на САЩ Джеймс Уорлик, който(без да сме го питали) защити производството на генномодифицирани организми.
„Това е открито лобиране за ГМО продукция и е в разрез със суверенитета на държавата ни“, коментира пред вестника екоактивистът Анна Българанова.
Дипломатът изложи тезата си, че с помощта на ГМО ще се предотвратят разрушителни последствия от глобалното затопляне и ще се помогне за предотвратяването на глада в световен мащаб.
На противоположното мнение е американският режисьор и продуцент Робърт Кенер. В своя документален филм Храна ООД, за който 19` писа, той бие камбаната за опасността от ГМО храните.
Междувременно от централата на СДС заявиха, че България трябва да води последователна политика за забрана на ГМО и приоритет трябва да бъде производството на биологични продукти.
Вчера стана ясно, че евродепутатът Надежда Нейнски ще отправи въпроси по проблема с ГМО до еврокомисарите по здравеопазване и по околна среда.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:
- Какво значи това?
Той:
- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.
Тя:
- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!