11.10.2023 16:14

София с 42% от бг производството, 1/3 от хората в Перник и още 28 общини работят в милионния град, където безработицата е едва 1,5%

Видян 1041 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Предизборната кампания е пълна с твърдения, но истинските числа дават представа кой какво и как е работил и какви резултати е постигнал. По общини

Половината български общини нямат производство и не попадат в дефинираните от ИПИ общо 16 широки икономически центъра на страната, обхващащи 132 общини (от общо 265). В „добрата” половина живеят 4,8 млн. души (73,6% от населението на страната) и работят близо 2 млн. души (77,8% от всички заети на възраст 15–64 години в страната).


Произведената продукция от нефинансовите предприятия в 16-те икономически центъра достига 178 млрд. лв. през 2021 г., което е 82,2% от продукцията на предприятията в страната. Добавената стойност от предприятията в 16-те центъра достига над 64 млрд. лв., като почти се удвоява в последните 10 години. Към края на 2021  г. общият размер на преките чуждестранни инвестиции с натрупване в икономическите центрове надвишава 24 млрд. евро, което представлява 85,7% от всички чужди капитали в икономиката на страната.

Най-голям е икономическият район на София с гравитиращи около нея други 29 общини, който дава 89,7 млрд. лв. (41,7% от продукцията на всички предприятия в страната). След него се нареждат икономическите центрове Пловдив-Марица-Раковски и Варна-Девня, в които продукция от предприятията достига съответно 20,1  млрд.  лв. (9,4% от производството на всички предприятия в страната) и 12,4 млрд. лв. (5,8% от продукцията на всички предприятия в страната). Следват широките икономически центрове Стара Загора-Казанлък-Раднево-Гълъбово (производство за 10,6  млрд.  лв.), Русе-Търговище-Разград (10  млрд.  лв.) и Бургас-Несебър (7,7  млрд.  лв.). Останалите 10 от 16 икономически центрове отчитат продукция от предприятията, която е под 2% от тотала.


Икономическият център София има две вторични ядра (Перник и Ботевград). Те са част от периферията на Столичната община.През последните 10 години столицата я разширява, оказвайки много силно влияние върху трудовите пазари.


Над 1/3 от всички наети в общините Своге, Божурище, Костинброд, Горна Малина, Перник и Елин Пелин пътуват всеки ден  до столицата за работа.


Добавената стойност на предприятията е над 35,3 млрд. лв., като на практика се удвоява през последните 10 години.


Столичният икономически център се отличава с най-голям дял на висшистите (37,6% от населението на възраст над 7 г. са с висше образование), най-висок коефициент на заетост (71,8% от населението на възраст 15–64 години) и най-високи възнаграждения.


По всеки един от тези показатели Столичната община се представя много добре – 43,6% от населението на възраст над 7 г. е с висше образование, коефициентът на заетост достига 75%.


Столицата традиционно отчита добри демографски показатели, като привлича млади и активни хора от цялата страна. Привлекателността и разнообразната икономика на столичния град, както и развитието на индустрията и логистиката в околните общини, в т.ч. вторичните ядра и периферията, задават потенциала за растеж и разширяване на икономическия център около София.


Ежедневната трудова миграция от периферните общини към столицата е общо 42,2 хил. души, като с най-голяма тежест са Перник (13,1  хил. души), Своге (4,1 хил. души) и Костинброд (3,4 хил. души).


Работата в столицата създава най-голям дял в заетостта на Своге – 49% от всички заети от община Своге пътуват към работни места в София, в Божурище са 47% и в Костинброд – 40%.


В сравнение с предишното издание на изследването (2017  г.) броят на общините, периферни за София е нараснал с 1/3, като те са част от състава на регионите София, София (област), Перник, Кюстендил, Враца и Ловеч. В други десетина общини делът на ежедневно пътуващите към ядрата също доближава 10%, което ги превръща в потенциална периферия на центъра в близко бъдеще.


Продукцията е 53 хил. лв. на човек от населението годишно и около 50% от общото производство на всички 16 центъра. Ръстът на добавената стойност през последните 10 години е 104 на сто.


Добавената стойност е силно концентрирана в столицата (92,5%), като дялове имат единствено Перник (1,6%), логистичният център Елин Пелин (1,3%) и индустриалният център Ботевград (1,1%). Водещият отрасъл е търговията с дял от 25% от добавената стойност, а на второ място се нарежда бързо растящият ИКТ сектор (24%).


Значима роля има и преработващата промишленост, развита в периферните общини – дял от 12%, както и професионалните дейности (9%), в които се отчита аутсорсингът на разнообразни бизнес услуги.
В центъра попадат най-големите работодатели в страната – НКЖИ с 11  хил. работници, Български пощи с 8,3 хил. наети, Кауфланд България с 5,8 хил. служители, БДЖ-ПП с 5,3 хил. работници.


София се нарежда на първо място и по размер на чуждестранните инвестиции, които към края на 2021 г. достигат 16 млрд. евро с натрупване. Чуждите капитали са насочени почти изцяло към предприятия в Столичната община – 14,7 млрд. евро, №2 е Елин Пелин (430 млн. евро), Ботевград (278 млн. евро) и Божурище (263 млн. евро).


Разпределението на чуждите инвестиции в столицата е относително балансирано между отраслите, като водещи са търговията, транспортът и туризмът (4,5  млрд. евро), а в по-малките общини те се насочват по-скоро към индустрията и логистиката.


Приходите от износ през 2021 г. са 47 млрд. лв., реализирани от търговията, ИКТ и преработващата промишленост. Центърът има третата най-висока средна производителност на труда в страната – 23,9  хил.  лв. добавена стойност на един нает годишно.


Най-ниска е безработицата в Столичната община (1,5%), почти отсъстват трайно безработни с регистрация в бюрата по труда над година, като по-значителен е делът им в малките общини край Перник, най-вече в Трън, където те са 10,2%. Относително високи в сравнение с лидерите са дяловете на безработните младежи, като в повечето малки общини на центъра безработни са между 2 и 3% от населението на 15–29-годишна възраст, а в столицата този дял е 0,6%.


Общият брой на заетите надхвърля 786 хил. души, като от тях 629 хил. души са в столицата, а 35 хил. – в Перник. С над 10  хил. заети са и Ботевград, Елин Пелин, Дупница и Самоков.
Център София-Перник-Ботевград е сред малкото, в които общият брой наети лица през последните години отбелязва ръст, макар и сравнително нисък – 2,2% за периода от 2017  г. Най-висок дял са наетите лица в търговията (23%), ИКТ сектора (13%) и преработващата промишленост (12%). За периода от 2017 до 2021  г. средната заплата в центъра нараства с 49%.


Най-високите заплати в София към 2021 г. са в сектора на ИКТ (брутна 4101 лв. на месец), професионалните дейности (2743  лв. на месец) и здравеопазването (2235 лв. на месец).


Делът на възрастното население е относително нисък спрямо средното за страната, като на 65 и повече години са 20,8% от населението, а показателите за демографско заместване потвърждават относително по-бавния процес на застаряване. Районът около столицата е сред основните притегателни точки за миграция, като средният механичен прираст за центъра е 6,1‰ през 2022 г. Естественият прираст е относително благоприятен (–6,1‰) спрямо средното за страната, но варира значително между отделните общини: от –3,4‰ в столицата до цели –51‰ в Ковачевци.


Резултатите на учениците са сред най-високите в страната – на зрелостния изпит през 2022 г. средната оценка по БЕЛ е „Добър“ 4,24, а средният брой точки на изпита по математика след VII клас е 42,6 от 100 възможни. На територията на центъра са разположени повечето от успешните и водещите средни и висши училища в страната.


 


Радостина Тонева


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.

Трезорът 2021 г. ‧ Екшън/Трилър ‧ 1 ч 58 мин

Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

везни