08.01.2009 09:17

„Таймс“: "Зъзнеща България иска пускането на спрян ядрен реактор"

Видян 1684 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

България, която най-много пострада от руско-украинската газова война, иска да пусне спрян ядрен реактор, пише британският „Таймс“. Най-бедната държава в Европейския съюз иска това като компенсация за високата цена, която сега плаща заради прекратените газови доставки от Русия.


През най-студената седмица за годината повече от 15 000 български домакинства са без топлина. Правителството призова населението да ограничат енергопотреблението. Според „Таймс“, за да се пести електричество, в столицата София отоплението в градския транспорт е изключено, а светлините на обществените сгради, включително парламента и Народния театър, са изгасени. „Ситуацията е абсурдна за 21 в.“, коментира пред националната bTV министърът на икономиката Петър Димитров. „Русия и Украйна трябва да намерят бързо разрешение на проблемите помежду си, иначе икономиката на половин Европа е поставена под напрежение“. България, за разлика от Турция и Гърция, няма алтернатива за газов доставчик освен Русия. Два милиона от общо 7.6 млн. българи се отопляват на ТЕЦ, а ТЕЦ-овете работят именно на газ. Ето защо спирането на газовите доставки е толкова болезнено особено през зимните месеци, когато температурите в страната падат до -16 градуса по Целзий. „Единственото разрешение за България е възстановяване на доставките. В страната влиза само един газопровод – и той идва от Украйна“, заключава министър Димитров. Понастоящем страната разчита единствено на газохранилището в Чирен, в което към днешна дата има запаси от 570 млн. куб. м газ. Президентът и правителството трескаво търсят изход от създалата се ситуация, като най-актуалното предложение е да бъде пуснат отново спрения ядрен реактор в атомната централа Козлодуй. България спря 4 от общо 6 реактора в централата като условие за приемането на страната в ЕС. Сега президентът Георги Първанов иска спреният през 2006 г. Трети реактор да бъде пуснат отново, защото „по-критична от сегашната ситуация не може да има“. От ЕС реагираха незабавно с изявлението, че спирането на газа за България не е основание за пускането на реактора. Лошата новина, заключава „Таймс“, е, че според синоптичните прогнози сковалият България студ ще продължи още поне седмица.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

водолей