Свързани новини

31.01.2013 16:00

Токът пред скок с 4 процента

Видян 1900 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Заради системно натрупвани грешки в образуването на цените на електроенергия след бума на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в момента енергийната система изпитва недостиг на 220 млн. лв., чието компенсиране би означавало 4 процента поскъпване на тока от 1 юли 2013 г. Това коментираха в четвъртък пред журналисти от компанията ЕВН, която снабдява с електроенергия Югоизточна България, докато в същото време Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) смята да свали цените с 3-4 процента, предаде Mediapool.

От дружеството обаче посочват, че крайно неприемливо е крайният потребител да се товари с повишение на цената на тока заради все повечето ВЕИ-та, защото това прави икономиката ни неконкурентоспособна. Затова ЕВН предлага поскъпването на електроенергията заради присъединяването на все повече възобновяеми енергийни мощност да бъде укротено със създаването на специален ВЕИ-фонд, в който да влизат половината постъпления от търговията с държавни парникови квоти и приходите от зелената добавка за ток, плащана от потребителите. С парите от този фонд пък да се плаща произвежданата на екологичен начин електроенергия.

"ВЕИ-проектите в момента са горещ картоф, който трябва да спрем да си прехвърляме, а да се реши проблемът. Горещият картоф беше в НЕК, която дълго време поемаше разходите за ВЕИ, после горещият картоф дойде в снабдителите, част от него се прехвърли на ВЕИ-инвеститорите с въвеждането на таксата, която трябва да плащат за достъп до мрежата, но за другата част от горещия картоф не е ясно какво се прави и дали няма да отиде в потребителите“, коментира Йорг Золфелнер, регионален мениджър на австрийската ЕВН.

В момента в енергийната система има дупка за 220 млн. лв. заради включването на нови слънчеви и вятърни централи и, ако тя не бъде покрита, това би означавало цената на тока от 1 юли 2013 г. да се повиши с 4 на сто, докато в същото време намеренията на ДКЕВР са да поевтини с 3-4 на сто електроенергията, обясни Золфелнер. Според него продължаване на работата в електроенергийния сектор по сегашните правила на ДКЕВР ще запази нестабилността при цените на електроенергията.

"Крайно неприемлива е алтернативата този по-голям от планираното разход за ВЕИ-ата да се отрази пряко върху потребителите, защото това прави българската индустрия неконкурентоспособна“, коментира Калина Трифонова, вицепрезидент на "ЕВН България“.

Проблемът е в това, че при определянето на цените на тока от 1 юли 2012 г. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е предвидила 466 млн. лв. годишни разходи за "Електроенергийния системен оператор“ (ЕСО) и електроразпределителните предприятия (ЕРП) – ЕВН, ЧЕЗ и "Енерго-Про“ - за присъединяването на ВЕИ-мощности.

От тези пари обаче 120 млн. лв. веднага са отишли в ЕСО и компанията майка НЕК за компенсиране на стари разходи по присъединяването на ВЕИ. Така за периода юли 2012 – края на юни 2013 г. на ЕСО и ЕРП-ата са останали 346 млн. лв., но реално разходите на дружествата са за 760 лв., обясни Гочо Чемширов, член на управата на "ЕВН България“.

За да компенсира тези разходи, в средата на септември 2012 г. ДКЕВР въведе временни цени за достъп на ВЕИ-ата до преносната и разпределителната мрежа. По изчисления на ЕВН тези такси ще осигурят допълнителни 200 млн. лв. за снабдителите Така и се получава дупката от 220 млн. лв. за ЕСО, ЕВН, ЧЕЗ и "Енерго-Про“ в разходите, които са направили за включване на ВЕИ в мрежата.

Само за ЕВН разходите за ВЕИ за този едногодишен период са около 300 млн. лв., а ДКЕВР е одобрил в цената само 76 млн. лв. От цената достъп ЕВН очаква около 80 млн. лв. и от сметките излиза, че на техен гръб е основната част от недостига. Причината е, че обслужваният от тях регион е най-слънчевият в страната и само през първата половина на 2012 г. са влезли в експлоатация 642 фотоволтаични електроцентрали с обща мощност от 370 МВ. Бумът бе заради обявените от ДКЕВР нулеви квоти за присъединяване на ВЕИ от 1 юли 2012 г. Така всички инвеститори ги включиха ударно преди това, за да се възползват и от по-високата тогава цена на задължително изкупувана слънчева енергия, обясни Чемширов.

За периода от средата на 2013 г. не е ясно дали ще има още присъединени ВЕИ-проекти, но и сегашните вече тежат достатъчно на системата, стана ясно от думите на представителите на ЕВН. Чемширов даде пример как през целия септември миналата година ямболска област е ползвала само произведената на нейна територия слънчева енергия и дори е имало момент, когато потреблението е било по-малко и се е налагало токът да се връща обратно в мрежата за други нужди.

Затова от дружеството предлагат на правителството да създаде ВЕИ-фонд, в който да влязат половината от средствата от търговия с държавните парникови квоти, които и без това по закон са предвидени за екологични проекти. Тъй като голяма част от тези зелени проекти вече са реализирани, то може средствата от продажба на СО2-емисии постфактум да се използват, коментира Калина Трифонова. По думите й във ВЕИ-фонда може да влязат за начало половината приходи от участието на България в ранните европейски търгове с въглеродни газове в края на миналата година и следващите постъпления от подобни сделки.

През миналата година България продаде 3 млн. квоти за 20.2 млн. евро, които в момента постъпват в държавния бюджет. През 2013 г. екоминистерството планира да продаде над 22 млн. парникови квоти.

Според Трифонова като във ВЕИ-фонда се вкарат и приходите от зелената надбавка, плащана от всички потребители, може да се получи пълната цена, гарантирана на ВЕИ производителите и те да си получават средствата от тази фонд. "Така ще се намали рискът върху компаниите – дали е НЕК или ЕРП няма значение. Ще се намали и ефектът върху поскъпването на цените на електроенергията“, посочи Трифонова. "Това е вариант за комбинация на двата непазарни механизма – изискването от въглищните централи да плащат СО2 квоти и от енергийните снабдители да купуват на преференциални цени енергията от ВЕИ“, обясни тя.

Според Золфелнер трябва да се намери дългосрочно и качествено решение на проблема с ВЕИ-ата, а не да се бърза, тъй като има опасност от още повече грешки. "Трябва да има яснота за всеки, който инвестира в този сектор, и да няма дискриминация, независимо при кого е тя“, посочи регионалният мениджър на ЕВН.



Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 05 май 21:00ч.

Специален отдел Q: Писмо в бутилка

Режисьор: Ханс Петер Моланд
В ролите: Фарес Фарес Assad Николай Ли Карл Мьорк Джохан Луис Шмид Роуз Кнудсен Пол Свер Хаген Джоханъс

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

везни