България отново e акцент в дебат на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европарламента. В Брюксел беше изслушан и заместник-председателят на Европейската комисия чехкинята Вера Йоурова.
„Наблюдаваме влошаване на ситуацията с върховенството на закона в България“, коментираха членове на парламентарната комисия. Най-важната дата се очертава да е 23 септември, съобщава бТВ.
Тогава Еврокомисията вероятно ще представи докладите си за върховенство на закона във всички 27 страни. Няма обаче конкретна дата за взимане на решение за спорното отпадане на досегашния Механизъм за сътрудничество и проверка за България.
„Протестите показват, че в българското общество се водят оживени дебати. Те показват също така, че гражданите отдават голямо значение не независима и ефективна съдебна система. Конституционните реформи би трябвало да са предмет на широк дебат. Необходимо е време, за да се постигне широк консенсус и да се изработят механизми на проверка и възпиране“, коментира Йоурова.
Бъдещият механизъм за наблюдение отива по-далече - освен за корупция, в него ще става въпрос и за свобода на медии, и за конституционна реформа.
В първите минути на заседанието, когато се говореше за свобода на медиите, имаше остри критики към България за отношението към журналистите по време на протестите.
Да бъде създаден механизъм за наблюдение върху медиите. Предложението направи българската евродепутатка Елена Йончева от БСП и Прогресивния алианс на социалистите и демократите (СиД). Тя говори пред Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европарламента. Днес депутатите представиха предложения за изменения в доклада за засилване на свободата на медиите.
Механизмът за наблюдение върху медиите трябва да отива по-далече от рамката на новия механизъм за върховенството на закона, който ще бъде представен след две седмици, каза българската социалистка. Според нея този инструмент ще въведе ясни норми и критерии на ниво ЕС, включително по законодателен път, ако се налага.
Друго от предложенията на Елена Йончева е засилване на разследващата журналистика и оказване на финансова помощ на журналистите в тази сфера. Разследванията имат ключова роля за критичната преса, както и за гарантиране на прозрачността и контрола върху работата на политиците.