Изкуствен интелект реши задачи от държавния зрелостен изпит по български език и литература със 78 процента точност. Този проект впечатли участниците във форума "STEM , иновации и ... още нещо", който беше организиран в Математическата гимназия "Акад. Кирил Попов" в Пловдив, в рамките на Националната програма "Иновации в действие". Създател на платформата е младият програмист Радостин Чолаков, завършил девети клас в гимназията. Сега е на 15 години, но е започнал да се занимава с разработка на софтуер още на девет години, докато учи в родопското село Барутин, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката.
Проектът, озаглавен АзБуки.ML, е онлайн платформа, която е съвкупност от алгоритми и модели с изкуствен интелект, с възможност да обработват българския език. Това включва корекция на граматични и пунктуационни грешки, генериране на текстове, синтезиране на гласов прочит от написан текст, резюмиране, оценка на настроението в текстовете. Компютърът може да прави кратки преразкази на дълги новинарски статии, както и да поставя запетайки в изреченията.
Учителите се шегуват, че изобретението на Радостин е още един аргумент изпитите да се провеждат присъствено, а не онлайн, каквито идеи се чуват напоследък. Програмата може да помогне на хитреци да си осигурят незаслужено високи резултати. Последната мисъл на Ради обаче е да помага за нечестно взимане на изпити. "Целта ми е да подготвим услуга за разработчици, компании или изследователи, които нямат познания в сферата на Невро-лингвистичното програмиране. Идеята ми бе вдъхновена от подобни модели за английския език, които стоят зад гласовите асистенти на Google и Apple. Разработвал съм приложения за тях и винаги съм се дразнил, че нямат добра поддръжка за българския език", казва Радостин.
По думите му, едно от основните предизвикателства при разработване на подобен проект с невронни мрежи е набирането на данни. За АзБуки.ML са използвани няколко милиона изречения и думи, набрани от корпуси на БАН, BulTreeBank и отворени онлайн портали. Помагали са му учени от ИИКТ, ИБЕ и УчИМИ към БАН, със своите експертни познания по български език, или с осигурен достъп до данни. Платформата се използва също за научни и демонстрационни цели в няколко университета и гимназии.
Възможните приложения на подобен продукт са много. С него може да се анализира настроение, може да бъде приложен в онлайн магазините, които да измерват успеваемостта на продуктите си чрез коментарите на потребителите. Медийните уебсайтове могат да вградят в статиите си гласов прочит на текста. Разработчиците на чатботове и други умни помощници могат да интегрират модула за граматичен анализ.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
За пореден път нашите деца доказват, че колкото и да се съсипва целево българското образование и да се налагат орязани от съществен материал и натруфени с неразбираем стил учебници/меко казано/, са на високо ниво. Както казваше майка ми, за да се развиват учениците, трябва преди това родителите им да са навили нещо в тях.Е това навиване не могат да ни го отнемат! Поздравления за Радостин!
Изблиците на гняв заради изгубени ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет