Bugatti Tourbillon бележи нова ера за производителя на суперавтомобили не само с използването на хибридно задвижване от електрическата мрежа, но и с дебюта на нова платформа, която заменя тази, залегнала в основата на Veyron и Chiron.
Във видеоклип, публикуван в канала на Bugatti в YouTube - част от поредица дълбоки гмуркания в различни аспекти на автомобила - техническият директор Емилио Скерво и главният автомобилен инженер Пол Бърнам обясниха как инженерният екип се е възползвал напълно от чистия лист хартия, който им е бил предоставен.
Преминаването към нова платформа създаде възможности за промяна на пропорциите и усъвършенстване на аеродинамичните елементи, които нямаше да бъдат налични, ако Bugatti просто беше избрал да актуализира старата платформа. Но инженерите не са имали напълно свободна воля. Те все още трябваше да опаковат също толкова новия plug-in хибриден задвижващ агрегат на Tourbillon, изграден около високооборотен 8,3-литров V-16 двигател с естествено всмукване.
Новият двигател е много по-дълъг от 8,0-литровия W-16 с четири турбокомпресора, използван във Veyron и Chiron. За да освободи място, Bugatti премества резервоарите за гориво отстрани на шасито, което му позволява да запази вътрешното пространство, без да разтяга междуосието. Това е впечатляващо, като се има предвид, че двигателят също така е разположен по-близо до пътническото отделение, отколкото предишния W-16. За това спомага седалката, която се движи нагоре и надолу, но не и напред и назад. Вместо това се движи кутията с педалите.
Зад двигателя се намират 8-степенна трансмисия с двоен съединител и електрически мотор, последвани от голям заден дифузьор, който включва и част от краш структурата на автомобила, за да се намали теглото. Отпред са разположени още два електромотора, които задвижват предния мост, за да осигурят на Tourbillon задвижване на всички колела. Трите електромотора се захранват от Т-образен акумулаторен пакет с капацитет 25 кВтч, монтиран в средата на шасито, за да се оптимизира центърът на тежестта.
Нуждите на Tourbillon от охлаждане също са значителни, затова той има осем радиатора, пет от които са разположени в предната част на шасито. Два радиатора в ъглите подават въздух директно към двигателя, а три в центъра засмукват въздух от характерната подковообразна решетка, за да охлаждат интериора и електрическите компоненти.
От Bugatti твърдят, че са успели да направят всичко това, като същевременно са запазили теглото на Tourbillon под контрол. Автомобилният производител заяви, че Tourbillon е по-лек от Chiron и с 1800 к.с. може да ускори от 0 до 100 км/ч за 2,0 секунди, както при електромобилите.
Производството на Tourbillon ще започне едва през 2026 г., но Bugatti вече е продал всички автомобили. Това означава, че автомобилният производител е намерил 250 души, готови да платят поне 4 млн. долара за един от тях.
Източник: motorauthority.com
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Повече от осем години след като ...
бТВ Синема 05 януари 21:00ч.
Режисьор: Гийом Кане
В ролите: Златан Ибрахимович Джули Чен Принцеса Фу Йи Гийом Кане Астерикс Марион Котияр Bibine Анжел Falbala Леанна Чеа Тат Хан Жил Льолуш Обеликс Пиер Ришар Getafix Венсан Касел Сезар Вижте още
Млада семейна двойка е на излет в планината. Седнали са на тревата и си припомнят годините, в които още не са били женени. До тях си играе шестгодишният им син.
- Помниш ли, мила, на това място сме идвали преди седем години и точно тук правихме любов…
- Аз къде бях по това време, татко? – прекъсва го детето.
- Как да ти кажа, моето момче, на идване те носех аз, на връщане – майка ти!