Авиокосмическият инженер Тихомир Димитров разказва за амбициите на частните компании към откритото пространство
Вратата към Космоса се отваря, а с нея ще се разкрият и възможностите за космическата индустрия. Вече има частни мисии на компании като Space X до Международната космическа станция (МКС) и ако това е било немислимо до преди 10-15 години, то днес виждаме, че усилията на много хора не са били напразни. Това каза в новото издание на Бизнес Видео Подкаст Тихомир Димитров, авиокосмически инженер и основател на Space Academy.
"Около 600 човека са излизали в Космоса откакто се развива индустрията. Ако искаме много хора да пътуват в Космоса, трябва да е евтино и достъпно, както самолетните билети на нискотарифните авиокомпании", добавя той.
Детската му мечта обаче не е била свързана с Космоса. Той започва да я преследва в зряла възраст. Всичко започва през 2012 г., в един августовски ден, когато той е в офиса и попада на новина за кацането на марсохода на Червената планета. По онова време Тихомир има завършена бакалавърска степен по Информатика в САЩ през 2004 г. и работи като графичен дизайнер в България за световноизвестна компания.
Информацията за мисията на „Кюриосити“ да изследва потенциала на Марс обаче събужда у него много въпроси, любопитство и вълнение, които задават нова посока в живота му.
„Създадох уебсайт, започнах да пиша статии. Темата предразполага да развиваш интереса си“, казва той.
Така през 2015 г. печели стипендия и завършва космическата програма „Космически науки“ в САЩ, която се организира в сътрудничество между НАСА и Международния космически университет.
Тихомир е бил сред 120 души, избрани от целия свят. Той прекарва три месеца в обучения – вижда как се провеждат тренировките и обученията на бъдещите астронавти, успява да посети няколко космически центъра в щатската космическа агенция, дори отива на посещение във фабриката на частната космическа компания Space X на Илън Мъск в Лос Анджелис.
По време на програмата се запознава с втория човек, стъпил на Луната – Бъз Олдрин, както и с тогавашния директор на НАСА и бивш астронавт на космическа совалка – Чарли Болдън.
Не е изненада, че когато се връща в България, Тихомир записва магистратура по Астрономия към СУ „Св. Климент Охридски“, а след завършването си започва да учи и Аерокосмическо инженерство и комуникации, отново към Софийски университет.
Междувременно, вдъхновен от преживяването си в НАСА, през 2017 г. Тихомир решава да популяризира космическите науки в България сред децата и това води до създаването на Space Academy – училището, което дава възможност на най-малките да мечтаят за Космоса, да придобият знания за необятното пространство и да бъдат смели, защото човечеството работи все по-усилено за присъствието си извън нашата планета.
„Децата са любопитни и обичат темата за Космоса, тази наука се връща и те могат да реализират кариера, но колкото и да е хубава тази мечта, те трябва да положат големи усилия, за да я реализират. Това се опитвам да им покажа – че мечтите не се случват, ако не работим за тях“, казва Тихомир.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
При полицейска спецоперация в Русенско ...
Кино Нова 01 декември 23:50ч.
Режисьор: Брайън Кърк
В ролите: Чадуик Боузман, Сиена Милър, Тейлър Кич