Свързани новини

14.02.2011 13:52

Учени откриха дупка в Слънцето

Видян 3803 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

На Слънцето има дупка и от нея изтича плазма, съобщи Дискавъри. Снимката, на която се вижда дупката, е направена в началото на февруари от японския космически апарат Хинод. Той е заснел короната с рентгенови лъчи, така че се вижда само най-горещата плазма. Сравнена с нея по-хладната плазма изглежда тъмна.              Именно тя прилича на дупка. На снимката има два такива тъмни района. Слънчевата повърхност е обвита с линии на магнитното поле. Те улавят, ускоряват, загряват и задържат слънчевата плазма.          Явлението се нарича коронарен дъжд. Дупките в короната са на места, където магнитните линии не се срещат. Там слънчевата плазма се изхвърля в космоса към бързия слънчев вятър. Именно затова те са толкова важни. Чрез Хинод Слънцето може да бъде наблюдавано в крайно ултравиолетовия и рентгеновия спектър и затова е разграничена горещата слънчева плазма. Слънчевата атмосфера, или корона, е стотици пъти по-гореща от повърхността на звездата. Учени от обсерваторията в Колорадо съобщават, че в нея са забелязани загадъчни магнитни трептения. Това откритие е станало чрез нов изследователски метод разработен от Стивън Томчик и научен екип. Тези трептения образуват магнитни вълни наречени Алфвин. Те се движат 10 пъти по-бързо от скоростта на звука. Според учените иченн чрез тях става „подгряването“ на короната.


 



Етикети
,
Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Има два типа хора. Аз избягвам и двата

към хороскоп хороскоп

риби