Свързани новини

23.02.2009 17:41

Олигарси: Как Бойко ще даде милиони на духовния баща на Вълка

Видян 3483 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Докато Бойко Борисов разправя, че се бори с Вълка, неговият духовен баща по отношение на чистотата – Красимир Арсов, ще контролира по общинска воля боклука в най-големите софийски общини, включително Люлин. Три от тях ще се чистят от Чистота – Искър и АЕС Х. С едната фирма според в. Сега го свързва съдружник, а с втората – 24-годишната му дъщеря, която държи 60% дял от дружеството. През тези компании за годината, докато се ползват от концесията, ще минат десетки милиони.


А цялата каша беше забъркана, тъй като за две години общината не успя да проведе читав конкурс за нов чистач на пет общини. Кметът обвинява, кой знае защо, КЗК, а тя съвсем правилно отмени решението на общината по искане на Титан. В условията на Бойко например цената на литър нафта е била над 2,50 лв. и именно заради това варненци са неодобрени, понеже залагали по-ниска ставка за гориво. Сега пък победилите в конкурса австрийци от Заубермахер обжалват решението.


Арсов, който спечели от цялата ситуация, е бос на сметта в милионния град от 1995 г. Той е изстрелян в политиката от Евгений Бакърджиев – шеф на общинския съвет от идването на Софиянски на власт. Арсов изкарва десет години като общински съветник.  Бил е и председател на стопанската комисия в СОС и член на инженерната. Името му се свързва основно с концесията за чистота и най-вече с общинската фирма "Чистота", на която е шеф в продължение на няколко години. После тя минава под контрола на бизнесмена Румен Гайтански, когото кметът нарича Вълка.


Красимир е от Требич. Наблизо е и площадката за балиране, където фирма Екоел, в която той бе съдружник, пакетираше софийския боклук.


Той е авторът на идеята за концесиониране. Докато по принцип концесията изисква този, който я извършва да заплаща, при нас е наопаки – градът заплаща на чистача. И то прескъпо.Първата процедура започва с решение на 20 декември 1996 г. Тя трябва да определи концесионер за поддържането на чистотата в районите "Люлин", "Овча купел", "Витоша" и част от "Триадица". Решението се взема преди приемането на Наредба за концесиите от общинарите само въз основа на докладна записка на общинския съветник Красимир Арсов, който тогава е шеф на фирма "Чистота". Докладната записка не е мотивирана както по отношение на необходимостта от предоставяне на концесия за дейност "чистота", така и по отношение на решението за отдаване на конкурс или търг за срока на концесията, депозита и гаранциите. В нея въобще не е засегнат въпросът за цената на концесионния договор.


Наредбата за концесиите е приета от Столичния общински съвет на 3 март 1997 година. За победител в конкурса е избрана фирма "Волф" с решение от 10 ноември 1997 г.


През март 1998 г. Столичният общински съвет решава да се проведат конкурси и за онези части от София, които не са отдадени на концесии. Решението отново е взето въз основа на предложение на общинския съветник Красимир Арсов, чиято фирма "Чистота" участва в конкурса. Съдържанието на представения "финансово-икономически анализ" в докладната записка на инж. Красимир Арсов представлява план-сметка за нужните инвестиции в сметоизвозваща техника и съдове за смет за всеки район поотделно. Планът няма икономическа обосновка. Не е ясно въз основа на какви данни е изготвена план-сметката. Конкурсите протичат в рамките на четири дни, като офертите се отварят на 5 юли 1999 г. Едва след това комисията констатира непълнота в конкурсните условия и определя критерии за оценка на офертите.


В протокол № 3/16.07.1999 г. комисията класира на първо място в единия конкурс офертата на "Чистота-София" АД, управлявана от Арсов, в другия - офертата на "Дитц" АД. Основни елементи от съдържанието на концесионните договори за дейност "чистота" са предметът и цената. Секретарят на Столична община в онези години А. Дюлгеров уведомил Фондация "АКСЕС-София", че цената за дейност "чистота" според концесионните договори е 70 млн. лева годишно.


Предвиденият за 2003 г. например общински бюджет за дейност "чистота" е в размер 52 500 000 лв. - далеч по-нисък от уговорения в договорите и анексите размер от 70 000 000 лв. И тъй като концесионните договори са сключени за срок от 15 години, пред концесионерите се разкрива чудесната възможност за гарантирана работа, гарантирани дейности при увеличаващи се суми в общинския бюджет, гарантирана печалба.


А размерът на общинския бюджет за дейност "чистота" всяка година наистина търпи чувствително увеличение. Анализът на данните показва, че нарастването на разходите спрямо първата година от подписването на концесионните договори е както следва: 2000 г. - 1,5 пъти; 2001 г. - 1,8 пъти; 2002 г. - 2,3 пъти; и 2003 г. - 2,6 пъти. Сумите, получени от фирмите-концесионери до 2002 г., са общо 195 085 362 лева


След подписването на договорите с фирмите концесионери, такса "смет" нараства, като само за предприятията ръстът й в сравнение с 1998 г. е 370% за 2000 г., 460% за 2001 г. и 510% за 2003-та. За 2009 г. увеличението е с нови 50%.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.

Трезорът 2021 г. ‧ Екшън/Трилър ‧ 1 ч 58 мин

Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

рак