Песимизмът е наследствен, както и склонността ни към депресии, категорични са психолозите. Те са в гените ни и трудно можем да се избавим от тях, но пък не е невъзможно. Лайфхакът ни днес е посветен именно на начините да го направим.
Песимизмът, също като страха, който сме обсъждали преди, а оттам и склонността към депресии са атавистично наследство за съвременния човек. Те са останали отпреди много хиляди години, когато предците ни са минавали прехода от животинското към човешкото и са били изправени пред всемогъщите сили на природата, с които често са водели неравна борба.
Така инстинктът за самосъхранение е бил основен стресов фактор. И са го балансирали именно посредством псемизъм, а оттам – депресии – естествена защита на психиката против наслагването на страхове. Нещо като естествена антистрес терапия във времената, когато са нямали понятие що е то.
Има и естествени фактори на средата, които определят по-голяма склонност към песимизъм и депресии, но те са характерни главно за северните държави, където – както е известно, въпреки най-високия стандарт в света, са и рекордьори по самоубийства.
Причината за тази регионална психообремененост, както и за алкохолизма, твърде характерен по тези места, е лошото време, най-вече липсата на достатъчно слънчева светлина.
Има просто и също естествено лечение за тези проблеми. И то минава през стомаха, където се образуват някои от хормоните на щастието, оптимизма и доброто настроение.
Любителите на пенливите вина биха посочили тях като „мехурчета на щастието” и е научно доказано, че те имат действително оптимистичен ефект, но алкохолът е нож с две остриета, защото може да действа и допълнително потискащо.
Що се отнася до шоколада обаче, действието му е положително за психиката и особено на черния шоколад, който е и по-диетичен.
Други храни, които помагат за по-добро настроение и преминаване на песизмизма и депресиите или поне за балнсирането им, са морските дарове и рибите от семейството на сьомгата. Дробът от треска е с максимално количество витамин Д и затова е силно препоръчван при мрачни дни и недостиг на слънце.
Добър ефект имат също плодовете и зеленчуците с ярки цветове, която окраска пък говори за богатството на витамини, които и образуват багрите.
Ядките също хранят добре мозъка, а оттам и излишното му пренапрягане поотпада.
И още един лайфхак: как да преценим дали песимизмът ни отива към депресия. Има прост психотест. Вземете лист и химикалка или молив и нарисувайте на прима виста човек.
Ако сте го изобразили малък, схематичен, без цветове – в черно и бяло или синьо и бяло според мастилото, под дъжд или облаци, насред мрачен или безнадежден фон – имате проблем.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
По темата: Всички, независимо от генетиката ни, сме склонни към депресия при мрачно дъждовно или снежно време, лошо осветени или ниски помещения,или пък твърде високи сгради пред които се чувстваш като мравка - дори и аз макар че съм холерико-сангвиничен тип. Най скоропостижен ефект срещу депресията е музиката защото освен изкуство е и честоти. Съвременната музика е доста депресивна за това вместо да си пусна Крис Корнъл на закуска, слушам Елвис Пресли. Текстовете на песните му са за деца от детската градина или за дърти инфантили, не мога да ги трая, НО... ритъмът те изритва от мрачни мисли и желание да се върнеш обратно в леглото.
ОФ топик: КОЙ ПУСНА ЦИКАДИ В БГ-то и над моята градина? От някоя ферма за цикади по препоръка на Клаус Шваб ли са, или някой ги изръси от самольотите на Нейту???
Лидерът на "Има такъв народ" Слави ...
Кино Нова 01 декември 23:50ч.
Режисьор: Брайън Кърк
В ролите: Чадуик Боузман, Сиена Милър, Тейлър Кич
Млада семейна двойка е на излет в планината. Седнали са на тревата и си припомнят годините, в които още не са били женени. До тях си играе шестгодишният им син.
- Помниш ли, мила, на това място сме идвали преди седем години и точно тук правихме любов…
- Аз къде бях по това време, татко? – прекъсва го детето.
- Как да ти кажа, моето момче, на идване те носех аз, на връщане – майка ти!