18.11.2021 10:41

Вкусовете не са 5, а горчивото е белег, че ядем нещо отровно

Видян 1432 пъти | Коментари 1
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Вкусовете на се нито 4, както векове наред се приемаше, нито са 5, каквато е по-модерната трактовка, нито 6-те, които смятат в научните среди. Нобеловата награда тази година отиде при хората, които доказаха, че освен тези налични рецептори и онези, с които усещаме над 400 базови аромата, онова, което наричаме събирателно ВКУС ЗА ХРАНА се формира и от кожните ни усещания за храната – дали е топла или студена, твърда или мека. Всичко това се синтезира в мозъка, който дава комплексния отговор и ние запомняме КОЕ ХАРЕСВАМЕ/НЕ ХАРЕСВАМЕ, КОЕ НИ Е ПРИЯТНО/НЕПРИЯТНО, А ЧРЕЗ НЕВРОМАРКЕТИНГ ВЕРИГИТЕ – ОСОБЕНО ЗА БЪРЗА ЗАКУСКА, И ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ НИ СЪЗДАВАТ ЗАВИСИМОСТИ.


Преди дни в друг наш лайфхак на темата как избираме храната и как тя ни носи положителни емоции, вече дадохме пример с въпросните вериги за „боклук-храна”, както я наричат англоезичните.


Невромаркетигнгът е насочен да ни манипулира чрез положителната емоция, която ни дават с добавена към всички продукти захар – даже към уж суперсолените пържени картофи, да не говорим за кетчупи, майонези и дори горчици – уж горчиви.


Като споменахме този точно вкус, но в оригиналния си вид – той е обозначител на отрова, съдържана в дадена храна или друго нещо, което слагаме в устата си – все едно дали е джин, тоник или примерно хапче. В предишен лайфхак казахме, че растенията се пазят от нас – представителите на животинския свят, като отделят токсини. С времето сме се научили да ги превръщаме във фармация – в лекарства. Но правилото  „само дозата е отрова”, т.е. не бива да прекаляваме с продуктите от растителен произход, се е доказало повече 2 хилядолетия – от Древен Рим до наши дни.


Невромаркетолозите, като ни манипулират,  създават желание отново и отново да искаме вредната храна, особено на децата, чиито мозъци не са свикнали още да претендират, поради по-малък опит – набрана експериментална операция. Просто запечатват – „това ми харесва”. Печатът гарантира повтаряемост. Оттам крачката до зависимост е много малка. Подобни неща важат за шоколада например, като различните марки работят да харесваме само тях и има хора, наистина вманиачени на някои от тях.


Схемата е проста: създаване на потребност и задоволяването й. Чрез рекламата недосетливите биват подсещани непрекъснато или кампанийно да повтарят избора си, за да изпитат положителна емоция, което силно работи в условията на непрестанен стрес, а още повече при ограничена свобода в локдаун например. Само си спомнете – тях никога и никой не ги затвори – и сега, за да се застраховат продават с гишета на входа, а опашките са все отпред. Същото е с дюнерджийниците.


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

  • 001 Марин Тинков 21.11.2021 05:01

    На вримание на редакцията - нима нямаме БЪЛГАРСКА дума вместо лайфхак?! Моля, бъдете БЪЛГАРИ и уважавайте БЪЛГАРСКИЯ ЕЗик!

RSS

Най-нови

 Започва предпроизводството на първия BMW Neue Klasse EV

Започва предпроизводството на първия BMW Neue Klasse EV

BMW обяви, че предсерийните екземпляри на ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.

Трезорът 2021 г. ‧ Екшън/Трилър ‧ 1 ч 58 мин

Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет

виц на деня

Съвет към мъжете:
- Ако попаднете на остров, населен само с жени и поискат да ви убият - поискайте си едно предсмъртно желание. Да ви убие най-грозната. Така ще доживеете до дълбоки старини.

 

 

към хороскоп хороскоп

стрелец