Празниците са чудесно време за пренастройване, докато релаксираме, а и казват, че идната година е на големи трансформации, за които трябва да бъдем подготвени. Според психолозите 80% от хората са „риби”/ „балъци”, ако използваме турската дума за същото, а само 20% са „акулите” сред хората. Лайфхакът ни днес е как да попаднем сред победителите в живота.
Според съвременната международна психология, водена от теорията и практиката на игрите и по-специално на покера, трябва да се настроим за СЪСТОЯНИЕ А. Най-общо казано това е състоянието на победителя.
То се характеризира с балансиране на психиката и физиката за постигане на максимална, ако е възможно 100-процентова, концентрация на вниманието за постигане на успех.
Как се добива такава мотивация:
1. Да осъзнаем/да признаем страха си или страховете си ( комплексите, задръжките, самоограниченията).
2. Да заемем добра наблюдателна позиция във всичко, което ни се случва, за да можем да я осмислим и да планираме действията си.
3. Да надхитрим страха и другите чрез дисциплина – от храненето и физическата форма до психиката, чрез изучаване на съзнанието и развиване и практическо приложение на възникналата мотивация.
Всичко това гарантира правилен път към успеха чрез задълбоченост. Много често хора, които са го постигнали придобиват т.нар. pocker face.
То е повече от stone face. Изразява Състояние А за постигането на победа, което с други дума означава да достигнем до положението всичко да е подчинено на нашия контрол.
Емоциите в този смисъл се разбират катоп информация за опонента в покера и в живота. Даже нищо и никаква мимика може да издаде уязвимост.
Емоциите, както вече сме цитирали психолозите, са белег за инфантилност – това е изява на т.нар. вътрешно дете във всеки от нас. Именно то носи страховете/комплексите ни. Ако не е възможно напълно да го преодолеем, трябва поне да умеем да потискаме това вътрешно дете.
Изява на контрола върху нас и страховете ни, който пренасяме и върху противника/живота, е успешният блъф.
Според покер-психолозите той е измама, но измама „в добрия смисъл” – висока и успешна форма на вътрешен контрол и себеовладяване.
Блъфът не е нещо различно от представяне на изгодна за нас мисъл / идея / проект, в която искаме другите да повярват.
Както е казал един от класиците на психологията: „Постоянно продаваме нещо в живота”. Даже в най-прости форми като победата над нежеланието на децата да лягат, когато ние го искаме.
Ние продаваме мисъл и по този начин постигаме победа. Психологическа победа. Над другите, но и над себе си.
Кое отличава „акулата” от „рибата / балъка”:
1. Амбициите, които развиваме, наречете ги дух / жажда за победа / спортен хъс.
2. Съзнанието и надвиването на постоянно съществуващата във всичко конкуренция – състезателният ни дух, който е пътят към победата.
3. Правилната мотивация – в превод „движещата сила” за победата.
4. Добрата работа с цялата информация – скрита и явна, която получаваме директно и индиректно – от контекста / средата, от езика на тялото, от тайното, което при внимателно наблюдение се открива пред нас в другите, което осигурява и гарантира победата и „пред” и „зад кадър”.
5. Овладяването на хазартната енергия – умението и силата да спрем, за да задържим победата. Именно това е и основният показател за истинска сила, а не пресилване: Умението да спрем!
Последното е много важно, за да не „предобрим” и да развием психическия проблем, който може да се развие в зависимост ( не само хазартна). В този случай психолозите я наричат:
ИГРОМАНИЯ.
Тя се характеризира със загуба на чувството за мярка.
Според психолозите много хора са по-предразположени от други към развиване на игромания, както други са предразположени към напълняване или към различни заболявания.
Това е именно зависимостта.
Как се разпознават хората, предразположени към игромания?
Най-често това са така наречените „страстни” или още „огнени” натури, както и сами се определят. Познават се по „пламналия” поглед и непрестанния нагон да се състезават във всичко и да печелят във всичко.
Как се лекува игроманията?
Лекът е развиването на психологическите умения за поставяне на граници – не само психологически, но и финансови и други практически: тема, по която сме писали многократно.
Михаил Първанов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Машинистът на високоскоростния влак, ...
бТВ Синема 29 декември 21:00ч.
Режисьор: Майкъл Бранд
В ролите: Ричард Гиър Пол Шепердсон Тофър Грейс Бен Гиъри
Не чакайте, времето никога няма да стане подходящо,