Корупционната култура присъства навсякъде в Румъния, антикорупционните действия се смятат за неефективни, а медийното говорене по тази тема единствено консолидира толеранса по отношение на корупцията, пише румънското електронно издание "Зиаре.ком", предаде БГНЕС.
Това сочат данните от изследване, поръчано от Европейската комисия (ЕК) в седем страни-членки и кандидатки на ЕС. "В страни като Румъния и България се приема, че корупцията е широко разпространена във всички обществени слоеве. Един подобен модел на възприятие съществува и в Гърция и Турция, но има определени разлики. Докато в първите две страни корупцията се възприема като резултат от прехода от комунизъм и измамните приватизационни сделки, в останалите страни разбиранията за корупция са свързани с модернизирането на обществото", заяви Ангелос Гианакопулос. Той координира изследването "Престъпление и култура - разбирането на корупцията за предотвратяване на престъпността", реализирано в България, Румъния, Турция, Хърватия, Гърция, Германия и Великобритания. "Румъния е специален пример, защото в този случай може да се говори за генерализирана култура на корупцията. Гражданите смятат корупционните практики за нормален начин за разрешаване на проблемите. Този начин на мислене и действане е дълбоко вкоренен в моралните устои, концепциите и практиките на ежедневието", заяви координаторът на изследването. Румънците имат усещането за мафиотски характер на закона, в който са концентрирани интересите на всички социални прослойки: политика, полиция, съдебна власт, публична администрация, бизнес, неправителствени организации, масмедии. Подобни схващания съществуват и в България и Хърватия, заяви Гианакополус. По отношение на румънските политици в доклада се посочва, че Румъния е "корумпирана страна без корумпирани хора", защото има много малко издадени присъди за корупция. Докладът за Румъния констатира, че във всички тези групи "съществува широко разпространеното схващане, че съдебната система вместо да бъде институция, посветена на борбата с корупцията, е една от структурите, които причиняват този феномен". Тъй като хората във върховете на властта не се наказват, подкупът се е превърнал в "национален спорт" в страната, като се долавя усещането за "оправдана корупция", за да се допълнят скромните заплати или да се ускорят определени бюрократични процедури, се посочва още в доклада. По отношение на медийното говорене изследването отбелязва, че колкото по-скандално медиите представят сигналите за корупция, толкова по-голяма толерантност се създава в обществото към този феномен и медийните действия се описват като "абсолютно непродуктивни". Изследването е било реализирано между 1 януари 2006 и 30 юни 2009 г.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
По време на строежа на хотел-музей ...
бТВ Синема 29 декември 21:00ч.
Режисьор: Майкъл Бранд
В ролите: Ричард Гиър Пол Шепердсон Тофър Грейс Бен Гиъри
По улицата върви блондинка. Едната и гърда изскочила от блузата. Всички ахкат и охкат, и само един полицай намира в себе си мъжество да й каже:
- Госпожо, защо сте в такъв вид на обществено място!?
Тя си поглежда гърдата и възкликва:
- Ужас! Забравила съм си детето в автобуса!