28.12.2024 08:00

Защо протокът Дрейк е най-ужасяващото пресичане на океан в света?

Видян 701 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Това е водоемът, който всява страх и вдъхновява моряците в еднаква степен. 965 км в открито море и едни от най-суровите условия на планетата - а в края му ви очаква също толкова негостоприемна земя от сняг и лед.


„Най-страховитата част от океана на света - и с право“, пише Алфред Лансинг за плаването на изследователя Ърнест Шакълтън през 1916 г. през нея с малка спасителна лодка. Това, разбира се, е Протокът Дрейк, който свързва южния край на южноамериканския континент с най-северната точка на Антарктическия полуостров.


 Някога запазена територия на изследователите и морските кучета, днес Дрейк е страшно предизвикателство за все повече пътешественици до Антарктида - и то не само защото прекосяването му отнема до 48 часа. За мнозина възможността да се похвалят, че са оцелели в „клатенето на Дрейк“, е част от привлекателността на пътуването до „белия континент“.


Но какво причинява тези „трусове“, които могат да доведат до вълни с височина близо 50 фута, които блъскат корабите? И как моряците се ориентират в най-дивите води на планетата?


Оказва се, че за океанографите Дрейк е очарователно място заради това, което се случва под повърхността на тези бушуващи води. А за капитаните на кораби това е предизвикателство, към което трябва да се подхожда със здравословна доза страх. 


Дрейк, който е широк около 965 км и дълбок до 6000 метра, обективно представлява огромен воден басейн. За нас. За планетата като цяло - по-малко.


Антарктическият полуостров, който туристите посещават, дори не е същинска Антарктида. Това е изтъняващ полуостров, който се върти на север от огромния континент Антарктида и достига до южния край на Южна Америка - двете части сочат една към друга, малко като тектонична версия на „Сътворението на Адам“ на Микеланджело в Сикстинската капела.


Това създава ефект на притискане, при който водата е притисната между двете земни маси - океанът се надига през пролуката между континентите.


„Това е единственото място в света, където тези ветрове могат да се разпространят по цялото земно кълбо, без да се удрят в сушата - а сушата има склонност да потиска бурите“, казва океанографът Александър Бърли, ръководител на отдела за открити океани в Британската антарктическа служба.


 Той казва, че ветровете обикновено духат от запад на изток, а географските ширини от 40 до 60 са известни със силните си ветрове. Оттук идват и прозвищата им „ревящи четиридесет“, „яростни петдесет“ и „крещящи шестдесет“ (Антарктида официално започва на 60 градуса).


Но ветровете се забавят от земната маса - затова атлантическите бури обикновено се разбиват в Ирландия и Обединеното кралство и след това отслабват, докато продължават на изток към европейския континент.


Без земя, която да ги забави на географската ширина на Дрейк, ветровете могат да обикалят земното кълбо, да набират скорост - и да се блъскат в кораби.


В средата на Дрейковия проток ветровете може да са прехвърлили хиляди километри до мястото, където се намирате“, казва Бреърли. „Кинетичната енергия се превръща от вятъра във вълни и се натрупва в буреносните вълни.“ Те могат да достигнат до 15 метра или 49 фута, казва той. Но преди да се разтревожите, знайте, че средната височина на вълните на Дрейк е доста по-малка - 4-5 метра или 13-16 фута. За сравнение, това е два пъти повече, отколкото в Атлантическия океан.


И не само ветровете правят водите бурни - Дрейк е основно една голяма вълна от вода.


„Южният океан като цяло е много бурен, (но) в Дрейк наистина се притиска (водата) между Антарктика и южното полукълбо“, добавя той. „Това засилва бурите, когато те преминават през него.“ Той нарича това „ефект на фунията“.


 Освен това скоростта, с която се движи водата. Дрейк е част от най-обемното океанско течение в света, като в секунда в него се вливат до 5300 милиона кубични фута. Притиснато в тесния проход, течението се усилва, като се движи от запад на изток. Бреърли казва, че на повърхността това течение е по-слабо забележимо - само няколко възела - така че няма да го усетите на борда. „Но това означава, че ще пътувате малко по-бавно“, казва той.


За океанографите, казва той, Дрейк е „очарователно място“.


Под повърхността се намират така наречените от него „подводни планини“, а огромното течение, което се промъква през (сравнително) тесния проход, кара вълните да се разбиват в тях под водата. Тези „вътрешни вълни“, както ги нарича той, създават вихри, които пренасят по-студена вода от дълбините на океана по-нагоре - важно за климата на планетата.


„Вълнението не е само на повърхността, макар че очевидно това се усеща най-много, а всъщност е вълнение по целия воден стълб“, казва Бърли, който редовно прекосява Дрейк с изследователски кораб. Страхува ли се? „Не мисля, че някога съм изпитвал истински страх, но може да бъде много неприятно от гледна точка на това колко е бурно“, казва той откровено. 


Още едно ключово нещо, което прави Дрейк толкова страшен: страхът ни от самия Дрейк.


Бърли посочва, че до откриването на Панамския канал през 1914 г. корабите, които са пътували от Европа към западния бряг на Америка, е трябвало да заобикалят нос Хорн - южния край на Южна Америка - и след това да се изкачват по тихоокеанското крайбрежие.


„Да речем, че превозвате стоки от Западна Европа до Калифорния. Трябваше или да ги разтовариш в Ню Йорк и да прекосиш САЩ, или да изминеш целия път“, казва той. Не само големите товарни кораби, но и пътническите кораби минават по същия маршрут.


В края на нос Хорн дори има паметник в памет на повече от 10 000 моряци, за които се смята, че са загинали по време на пътуването.


„Маршрутите между южната част на Южна Африка и Австралия, или Австралия или Нова Зеландия до Антарктида, всъщност не лежат на нито един от основните морски пътища“, казва Бреърли. „Причината, поради която през вековете са се страхували толкова много, е, че Дрейк е мястото, където корабите наистина трябва да преминат. Другите части (на Южния океан) могат да бъдат избегнати.“ 


 Плаването в Дрейк е изключително сложна задача, която изисква смирение и малко страх, казва капитан Станислас Деворсин, един от тримата капитани на Le Commandant Charcot, полярен кораб на компанията за приключенски круизи Ponant.


„Трябва да имаш здравословен страх“, казва той за „Дрейк“. „Това е нещо, което ви държи съсредоточени, бдителни, чувствителни към кораба и времето. Трябва да сте наясно, че може да е опасно - че никога не е рутинно“.


Деворсин дебютира на „Дрейк“ като капитан преди повече от 20 години, когато отплава с ледоразбивач, пълен с учени, към Антарктида за изследователски стаж. 


 „Имахме много, много бурно море - повече от 20 метра вълни“, казва той. „Беше много ветровито, много бурно.“ Не че клиентите на Ponant са изправени пред нещо подобно. Деворсин бърза да подчертае, че нивата на комфорт за изследователски кораб - и условията, в които ще плава - са много различни от тези за круиз.


„Ние сме изключително предпазливи - океанът е по-силен от нас“, казва той. „Не сме в състояние да плаваме в ужасно време. Отиваме в бурно море, но винаги с голям запас от безопасност. Ние не играем хазарт.“


Дори и с този допълнителен запас от безопасност обаче той признава, че прекосяването на Дрейк може да бъде коварно преживяване. „Може да бъде много бурно и много опасно, затова внимаваме особено много“, казва той.


„Трябва да изберем най-подходящото време за прекосяване на Дрейк. Трябва да адаптираме курса си - понякога не се движим в крайната посока, а променяме курса, за да имаме по-добър ъгъл с вълните. Можем да намалим скоростта, за да оставим пред себе си път на ниско налягане, или да ускорим, за да го подминем, преди да пристигне.“ 


 Разбира се, всеки път, когато се качвате на кораб - независимо дали става дума за обикновен ферибот или за луксозен круиз - екипажът вече е планирал щателно пътуването, проверявайки всичко - от времето до приливите и отливите и теченията. Но планирането на прекосяването на Дрейк е на съвсем ново ниво.


Той казва, че прогнозите за времето са се подобрили през двете десетилетия, изминали от първото пътуване на Деворсин, и в наши дни екипажът започва да планира пътуването, докато пътниците от цял свят се отправят към Южна Америка.


Понякога те тръгват късно, а понякога се връщат по-рано, за да избегнат лошото време. Деворсин - който пътува на връщане около шест до осем пъти годишно - изчислява, че необичайно спокойният ефект на „езерото на Дрейк“ се случва веднъж на всеки 10 пътувания, а особено тежките условия (т.нар. „треперене на Дрейк“) - веднъж или два пъти на всеки 10 пътувания. 


 Разбира се, той знае какво го очаква много преди пътниците да се качат на кораба.


„Гледаме напред, за да имаме най-добрия вариант за преминаване. Обикновено гледам времето 10 дни или седмица преди това, за да имам представа какво може да бъде“, казва той.


„След това проверявам прогнозата по веднъж на ден, а два или три дни преди отпътуването започвам да я гледам по два пъти на ден. Ако ще е труден преход, гледам на всеки шест часа. Ако трябва да коригирате времето на тръгване, тогава я гледате много внимателно, за да сте много точни.“


Неговият запас от сигурност означава, че той изчислява маршрут, който ще ви преведе не само живи, но и възможно най-удобно. Като чува анекдот за счупени съдове и мебели на друг оператор, той въздъхва: „Това е твърде далеч за мен.“ 


 „Преди да имате проблем с буря, трябва да поддържате удобен кораб“, казва той. Резервът за безопасност е да сме сигурни, че гостите ще се насладят на престоя си в Антарктида и че няма да се обърнем, защото имаме проблем... например ранени хора.“


При екстремни условия той поръчва допълнителни съвети за времето от централата на Понант, но ако си представяте персонала на мостика, който отчаяно търси съвети по радиото, докато вълните блъскат кораба, помислете отново.


„Никога не би се случило да сме в средата на Дрейк с лоши условия и да се нуждаем от помощ от централата, защото това би означавало, че нямаме никакъв запас от сигурност преди отплаване. Когато пресичаме и ще бъде предизвикателство, имаме голям запас от безопасност и корабът изобщо не е в опасност.“


През цялото време на прехода те поддържат връзка с щаба с помощта на сателитни антени на високо ниво, като при необходимост имат както сателитен, така и радиоподкрепа - Деворсин казва, че не може да си представи някога да загуби връзка, независимо от времето.


 Източник: CNN


 


 


 


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 29 декември 21:00ч.

Двойна игра

Режисьор: Майкъл Бранд
В ролите: Ричард Гиър Пол Шепердсон Тофър Грейс Бен Гиъри

виц на деня


- Скъпа, ако умра, не ме жали дълго, омъжи се повторно, радвай се на живота, бъди щастлива. Само те моля да възпитаваш добре децата ни.
- Престани вече! Най-нормална супа е. Като не искаш, не яж!

към хороскоп хороскоп

везни