10.11.2008 13:01

Снежни лавини на Марс

Видян 3227 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 4.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Камера с висока разделителна способност на борда на американския космически апарат "Марс рикънисънс орбитър" е заснела снежни лавини, които се спускат по скалите близо до северния полюс на Марс, съобщи Дискавъри. Явлението е забелязано от екипа на Патрик Русел от Университета на Берн в Швейцария, докато учените са разглеждали изображенията, запечатани от камера HiRISE. Снимките показват големи облаци от прах и сняг близо до основата на скала с височина 500 м. През марсианската зима скреж от въглероден диоксид и сняг се натрупват близо до северния марсиански полюс.


Дебелината на снеговете върху полярната ледена шапка може да достигне до 1-2 метра, а върху скалите, които граничат с ледената шапка, те може да са дълбоки 30 см. Когато Слънцето изгрее отново над скалите на Марс през пролетта, въглеродният диоксид от твърдо вещество се превръща направо в газ.


Върху стръмния склон на скалата пенещият се газ е в достатъчно количество, за да отприщи лавина, широка 100 м, която се търкаля с рев надолу със скорост 50 мили в час. След като е направила първата снимка, камерата HiRISE е запечатала още две изображения, като е снимала общо 9 лавини, спускащи се от скалите близо до полюса.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Рюте оглави НАТО заради умението си да успокоява Тръмп

Рюте оглави НАТО заради умението си да успокоява Тръмп

Рюте беше избран за генерален секретар ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Има два типа хора. Аз избягвам и двата

към хороскоп хороскоп

рак