"Мнението за най-ниски данъци в ЕС у нас се затвърждава сред хората и от постоянното повтаряне от страна на управляващите. Последното изказване дойде лично от премиера, който потвърди това схващане в контекста на темата за акциза на бездимните цигари", пише ЕКИП.
Данъците, които вълнуват най-много хора са, които директно биват вземани от дохода им ежемесечно. Реалната данъчна тежест, която понася всеки от нас включва социалните осигуровки (тези „за сметка на работодателя“ и тези „за сметка на работника“), данък общ доход и данък добавена стойност.
Белгийският икономически институт Молинари (The Institut économique Molinari – IEM) е направил сравнение на реалната данъчна тежест в 28-те страни от ЕС. У нас общото облагане на доходите е изчислено на 38.39%. За сравнение, в Кипър е 23.40%, а във Великобритания – 35.08%. Известната с високи данъци Дания, има съвсем малко по-голяма от нашата данъчна тежест – 41.41%.
Друга широкоразпространена заблуда е, че тук плащаме най-нисък данък добавена стойност. Пет държави са със по-ниско облагане на добавената стойност, а още пет са с равно на това в България – 20%.
Но стандартната ставка не показва цялата картина при облагането. Ето няколко примера: Белгия – 6% ДДС върху храни, фармацевтични продукти, книги и др.; Германия – 7% ДДС върху храни, социални услуги, транспорт на пътници и др.; Франция – намаление до 2.1% ДДС върху храни и фармацевтични продукти, до 5.5% за книги и водни запаси и др. За различните стоки и услуги ставките могат да бъдат намалени до 3% в Люксембург, до 4% в Испания и Италия, 5% в Унгария, Великобритания, Ирландия, Румъния и други.
Корпоративният ни данък наистина е един от най-ниските в Европейския съюз, но, отново, има и по-ниски. От 2017 г. Унгария въведе облагане на компаниите със ставка от 9%. Най-ниска ставка, обаче, предлага Естония. Там, от 2000 г., корпоративният данък върху неразпределената печалба е 0%. В балтийската държава данък се начислява само върху частта от печалбата, която е дистрибутирана към собствениците.
Облагането на компаниите в България има и друго измерение, освен корпоративния данък. Бизнесът е обложен с голям брой такси, които са определяни от експертите като „скрити данъци”. За периода 2014-2016г. нарастването на тези такси е 40%, а само през 2017 г. над 7%.
В последните седмици беше повдигнат отново дебатът за акцизите на тютюневите изделия – този път за облагането на бездимните цигари. Европейската комисия изчислява: България не само, че не е с най-ниско облагане, а напротив – то е сред най-високите – 68.69%. Само 5 държави имат по-голяма ставка от тази, която се прилага у нас.
Статистиката показва, че данъците в България не са най-ниски в Европейския съюз.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
ДНЕС ОТ 22 ЧАСА ИЗВЪНРЕДНО ПРЕДАВАНЕ „ЕВРОДИКОФ“ ЗА КЪЩАТА НА ЛЮБОВНИЦАТА НА БОЙКО БОРИСОВ! /ВИДЕО!/
Кино Нова 01 декември 23:50ч.
Режисьор: Брайън Кърк
В ролите: Чадуик Боузман, Сиена Милър, Тейлър Кич
Млада семейна двойка е на излет в планината. Седнали са на тревата и си припомнят годините, в които още не са били женени. До тях си играе шестгодишният им син.
- Помниш ли, мила, на това място сме идвали преди седем години и точно тук правихме любов…
- Аз къде бях по това време, татко? – прекъсва го детето.
- Как да ти кажа, моето момче, на идване те носех аз, на връщане – майка ти!
Този понеделник се водете от своите инстинкти. Нещо не