Кабинетът Борисов 3 ще даде 25.4 млн. лв. за покупката на фолкклуб Син Сити. Преди три години собственикът на обекта - бизнесменът Красимир Георгиев, сам заяви, че сградата е пред събаряне. Миналата година постройката претърпя сериозен пожар и покривът на сградата е премахнат. Имотът е с площ 1641 кв. м., което означава, че при обявената сума, данъкоплатците даваме по 15 хил. лв. за кв. м. в аварийна сграда. Точно, колкото за метър от Дупката на Гергов във Врана, която също запълнихме с милиони.
През годините сградата е профсъюзен дом на културата на Георги Димитров. В наши дни обектът нашумя като дискотеката Син Сити, дом на фолка в София.
Кабинетът възнамерява да закупи имота за нуждите на Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ). Според управляващите сградата покрива основните изисквания на ДКСИ и отговаря на нужди и специфичните изисквания на държавния орган, който осъществява защитата на класифицираната информация. Председателят на ДКСИ Борис Димитров е упълномощен да сключи договора за покупка на съответния имот.
С тези аргументи държавата ще отпусне 25 млн. лв. за аварирала сграда в изгода на нейния притежател хотелиера Красимир Георгиев. По данни на Капитал той е собственик на столичните хотели Централ и Форум, както и на въпросната постройка на някогашния театър Ренесанс на площад Възраждане.
През 2015 г. бизнесменът съобщи, че има намерение да разруши сградата и да построи петзвезден хотел. Оказа се обаче, че зданието е част от групов паметник на културата, обявен през 1976 г. След 1989 г. обаче то попада в частни ръце, като са правени многократни опити да бъде извадена от списъците със защитени сгради. През 2017 г. сградата претърпя пожар на покрива, уж предизвикан от запалени боклуци на живели в нея клошари. Палежът обаче вероятно е бил умишлен, с цел бъдещо събаряне.
Закупуването на сградата с бюджетни средства обаче е друга много удобна възможност за Георгиев да излезе на твърда печалба. Няма никаква логика обаче държавата да облагодетелства бизнесмена с парите на българите.
Случаят е аналогичен с казуса около „дупката” във Варна и олигарха Герго Гергов. Припомняме, че преди броени седмици кабинетът Борисдов 3 реши за заплати на Гергов 43,2 млн. лв. от парите ни на данъкоплатци за терен от 2,9 дка, който е нейна изключителна собственост като археологически обект, вместо да развали незаконната й приватизация.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Крадливци, това е профсъюзният дом "Геоги Димитров"!
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Вниманието ви ще бъде изцяло насочено към дома и