„Още през 2019 г. съм издал виза за проектиране, в която съм вписал 3 задължителни условия – проектът за ремонт на стадион Българска армия да се съгласува с Министерството на културата, с РИОСВ и с проектанта на ПУП-а на Борисова градина - проф. Ат. Ковачев. Доколкото знам е изпълнено само последното условие и визата е съгласувана само с проф. Ковачев. С останалите 2 институции не знам да има положителен развой”, заяви главният архитект на София Здравко Здравков.
19 минути вече публикува визата, която той ни предостави и от която личи, че няма как в резерват, какъвто е Борисовата градина – не просто парк, да се извършат строителните дейности, които Гриша Ганчев и неговите врачански партньори и спонсори желаят. Уточняваме също, че проектът за ПУП на Ковачев е далеч от одобряване и е малко вероятно това да стане в рамките на година, а по-реалистично - години напред.
„Последно през м. май издадох нова виза за благоустрояване на пространството, разположено северозападно от съществуващата чашка на стадиона. До момента в НАГ не са внасяни проекти за стадиона, не знам и да са спазени изискванията за съгласуване с Министерство на културата и РИОСВ. Към настоящия момент съм се срещал многократно, както с представители на футболния клуб, така и със спортния министър и проектантите, които бяха ангажирани в този процес. Знам, че се работи, но не са представени документи, за да се коментира изобщо на реконструкцията на стадион Българска армия", казва още арх.Здравков пред сайта Столица. С което потвърждава всичко написано досега от 19 минути по темата.
Той разказва и за въпросния ПУП – план за устройство на територията на Борисовата градина: „Този План беше подложен на 2 обществени обсъждания и на двете се чуваха противоречиви искания и балансът беше изключително труден. За съжаление в момента сме в процедура по съгласуване с другите заинтересовани ведомства, които са отговорни за одобряването му - РИОСВ, Енергийния системен оператор, Министерство на културата и НИНКН. В свое становище НИНКН предложи Гара Пионер да получи статут на Недвижима културна ценност, а това до голяма степен променя предвижданията на ПУП-а в тази зона. Най-вероятно ще се наложи поредна преработка на този План.
Фокусът е основно върху 4-те частни имота, намиращи в обхвата на парка - Къпалнята Мария Луиза, Летния театър под Семинарията, бившия Дендрариум, намиращ се в посока югоизток от Алея Яворов, и един имот, който е до София Ленд. Целта е да може този План, да бъде отлаган във времето. Най-сериозната дискусия за Борисовата градина е защо обществото позволи през тези 30 години да се заграбват градските паркове? Не само в Борисова градина.
Хайде да продължим с останалите паркове. Отиваме в Княжеска градина - 2 имота, единият на автобусната спирка към Орлов мост, а другият е разположен към касите на стадиона. И двата са частни, на единия сега има паркинг, точно след спирката по посока НДК. Собственици са фирми, зад които стоят физически лица с определен бекграунд. След това отиваме в Южен парк II - огромен брой продадени частни имоти.
Защо е продадена Къщата на Гешов, която сега се опитваме да спасим? Докато обществото не започне да търси отговор на тези въпроси и не посочи с пръст виновника, няма как да решим казусите? В Борисовата градина проблемът не е архитектурен или градоустройствен, а е връщането на собствеността парка обратно на софиянци. Като говорим за правни абсурди, подобен е случаят и с Нотариалния акт на един временен павилион, попадащ в обхвата на пл. Света Неделя.
Там през 2016 г. се съставя Нотариален акт за част от бившето заведение Рубин. Сега имаме обжалване на този Акт от страна на Столична община и на първа инстанция в СГС печелим делото, на база на заключението на вещото лице, че площадът от 1908 г. е публична собственост, никога не е бил и няма как да бъде бъде обременен с вещни тежести. Да, обаче в друго успоредно производство този път в Адиминстративен съд София град, по повод на издаденото от мен разрешение за строеж за ремонта, съдът възприема, че този „собственик“ се явява заинтересовано лице ведно със Столичната община в останалите 33 декара от площада.
И в тази връзка беше отменено разрешението за строеж на площад Света Неделя, за което сме подали касационна жалба към ВАС. За мен е абсурдно да притежаваш част от площад, няма как да притежаваш публична общинска собственост! Покойният нотариус Румен Димитров е съставил документа за собственост, а пък за собственик се легитимира адв. Карабатаков, който претендираше, че е собственик и на проекцията на козирката към павилиона”, разказва Здравков.
Илиян Костадинов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Десетки луксозни апартаменти, хотели и ...
бТВ Синема 29 декември 21:00ч.
Режисьор: Майкъл Бранд
В ролите: Ричард Гиър Пол Шепердсон Тофър Грейс Бен Гиъри
-Какво прави феминистката, когато чуе хубав виц?
-Смее се под мустак…