19.06.2025 15:47

Предложих на Иран и Израел изход от конфликта, а Германия не може да замени САЩ като посредник с Киев: Путин

Видян 2711 пъти | Коментари 0
Гласували 4 рейтинг: 4.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Руският президент Владимир Путин заяви, че подземните заводи и лаборатории на Иран: "си съществуват и нищо не се е случвало с тях". Той уточни, че вече е предложил на двете страни "възможен изход от ситуацията, но решението си е на Техеран и Тел Авив".


Напомняме, че още в разговора си с Тръмп на 13 юни повелителят на Кремъл, който поддържа близки приятелски отношения и с израелския премиер, и с иранския президент, предложи на своя американски колега да посредничи за деескалация на конфликта между еврейската и ислямската република.


Той даде и друг интересен детайл: "Предлагали сме комплекси за противовъздушна отбрана на Иран, но той не прояви особен интерес".


Пред световните медии, които събра на среща в рамките на СанктПетербургския икономически форум, Путин обяви, че няма как Германия да замени САЩ като посредник на преговорите между Москва и Киев,в тъй като "всеки посредник би трябвало да бъде неутрален".


"Ако Тръмп беше останал президент в миналия мандат, конфликт в Украйна нямаше да има, той всичко пресмята и то смята доста добре", убеден е той - "Сега проблемът не е да се регулира конфликт, а да се намерят трайни решения".


"Готов съм да се срещна със Зеленский, въпросът е в неговата липса на юридическа легитимност", категоричен е той. И обясни, че е много важно чий точно подпис ще стои под документите за мир: "Те трябва да бъдат подписани от легитимни власти, иначи ще бъдат хвърлени на бунището".


В момента преговорните групи на двете дълржави са в оперативна връзка и нов рунд ще има "след 22 юни":  "Русия иска да приключи с това възможно най-бързо и - желателно - по мирен път". Посъветва Киев да не протака, понеже в противен случай "ситуацията ще се промени за тях в най-лоша посока".


Попитан дали смята за заплаха идеята за превъоръжаване на НАТО и растеж на харчовете за отбрана, руският президент отсече, че вдигането им до 5 на сто няма смисъл. Путин не смята това за заплаха, тъй като РФ "постоянно осъвършенства своите въоръжени сили и отбранителните си способности".


"НАТО харчи 1,4 трлн.долара за оръжия - това е повече от всички други държави в света, взети заедно", уточни руският лидер.


Той прогнозира, че търговската война между САЩ и Китай, на която Вашингтон "вдига летвата", в крайна сметка ще завърши с преговори.


Путин даде данни, че стокооборотът на РФ със САЩ се е увеличил през 2024 г. (още преди идването на Тръмп), а с ЕС е намялал.


Само загубите за ЕС от съкращението на доставките на руски газ вече превишават 1 трилион евро, сочи справка на неговия икономически съветник Дмитриев. 


Кирил Пламенов


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня



COVID-19 е като рогата:

- Едни го имат.
- Други ще го имат.
- А трети никога няма да знаят, че са го имали ...

към хороскоп хороскоп

стрелец

Денят изисква уединение и презареждане на батериите

Денят изисква уединение и презареждане на батериите.