24.07.2017 13:43

Бизнесът: Борисов да върне добавката за стаж в заплатите на чиновниците

Видян 2591 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Българските работодатели отправиха не без ирония две предложения към премиера Бойко Борисов - да върне добавката за стаж и професионален опит в заплатите на държавните служители и да въведе административно нарастване на инвестициите и на брутния вътрешен продукт, съобщи Дарик.


Заявката на бизнеса дойде, след като миналата седмица стана ясно, че правителството няма да се съобрази с искането на работодателските организации за премахване на добавката за прослужено време от заплатите на работещите по трудов договор.


Четири дни след срещата на синдикатите с премиера Борис във връзка с дискусията за отпадане на допълнителното възнаграждение за стаж и опит четирите работодателски организации припомниха аргументите си в полза на това и  обвиниха двата национални синдиката в лъжа. От бизнеса потвърдиха идеята си добавката за прослужено време да влезе в основната заплата на работещите по трудов договор и оттам нататък заплатата им да расте на пазарен принцип.


Тъй като правителството е съгласно с искането на синдикатите за запазване на това административно нарастване на заплатите работодателите предлагат на премиера да върне тази добавка за заплатите на държавните служители, за да няма дискриминация, както и да се въведе административно увеличаване на инвестициите и на БВП.


 


От бизнеса смятат, че сегашния Кодекс на труда е остарял и работодателите у нас се затрудняват в това да поддържат персонал, който по цял ден да начислява добавки и класове, както и да обработва големия обем документация за назначаване или освобождаване на работници.


Колкото до ролята на синдикатите у нас, Васил Велев от Асоциацията на работодателите я илюстрира с приказката за "Трите прасенца", които си живели в кочината, докато синдикатите решили, че всяко от прасенцата ще получава по равно от фонд "Работна заплата" - по 1000 лева месечно. Тогава работливото прасенце решило да напусне България и заминало за чужбина.


Снимка: Thinkstock/Guliver




Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.

Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:

- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?

- Ъъъъ, четири.

- Добре. Корен квадратен от 100?

- Ами, десет!

- Отлично. Кой е убил Ботев?

Блондинката замълчава.

- Не знам, - накрая казала тя.

- Добре, помислете и елате утре

Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:

- Взеха ли те на работа?

- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!

 

 

към хороскоп хороскоп

близнаци