Свързани новини

07.11.2019 14:24

187 млн. лв. такси при 17 млн. лв. рециклиране за Екопак, но София е сред 4-те отличници в разделния боклук

Видян 2344 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

    Най-голямата организация за оползотворяване на отпадъците Екопак има 42% пазарен дял и обхваща население от 2,5 млн. жители. Фирмите, които членуват в нея, плащат такси от около 12 млн. лева годишно за количеството опаковки, които произвеждат - около 160 хиляди тона.OFFNews се добра до документи, които показват, че в периода 2004-2018 г. Екопак е получила 187 млн. лева като лицензионни такси от фирмите, сред които най-големите са Кока - Кола, Девин, Загорка, Своге.

Според същите документи, за тези 15 години Екопак е инвестирала в разделното събиране на боклук 17 млн. лева, а е получила 187 милиона приход за дейността си. Печалба над 90%.

За този период за контейнери са платени едва 9,6 млн. лв. 6,7 млн. лева са отишли за "други разходи" – можем да си представим какви.

А къде са отишли останалите 170 млн. лева?

Според данните за броя на осигурените лица, в Екопак работят 25 души, заедно с чистачките и шофьорите. Тоест на всеки един служител на Екопак се падат 100 000 жители. Тези 25 души се грижат за разделното събиране на отпадъци на два милиона и половина души.

Очевидно по-голямата част от останалите 170 млн. лева са превъртени през "външни услуги", разпределени от директора на Екопак Тодор Бургуджиев.
Всъщност събраната лицензионна такса от Екопак е доста малка. При положение, че тя обслужва 2 500 000 българи, на човек се падат около 0,40 лева месечно. Експерти, с които разговаряхме твърдят, че реалната цена (такса) за извършената дейност е поне 1,60 ст., а цената на Министерство на околната среда и водите (МОСВ), изчислена от ПУДООС, е 4 лева.
Дали не сме свидетели на нещо друго - големите западни компании, членове на Екопак, плащат по-ниска от реалната екотакса, но срещу нея само се лъжем, че опаковките се рециклират.

Директорът на Екопак Тодор Бургуджиев е несменяем на поста си, откакто е въведена тази система за рециклиране на отпадъци. Преди това е работил в Кока кола - най-големият член на Екопак и основен акционер.

Публичната информация, по която може да се следи дали има истинско рециклиране на отпадъци или не, е силно ограничена. Най-пресният документ, по който могат да се правят косвени изводи, е едва за 2014 г. и в него се казва, че само 4 общини в цялата страна изпълняват целите за рециклиране - това са София, Плевен, Търговище и Провадия.  Останалите 261 общини не са изпълнили заложените цели.

Схема, че отпадъците се рециклират само фиктивно, а събраните такси се източват, вече беше разкрита в Румъния. Там една от фирмите за оползотворяване на отпадъците беше глобена със стотици милиони евро, а шефовете й попаднаха зад решетките.

А готови ли са акционерите в Екопак да направят прозрачна проверка с медии и НПО относно извършени изпълнения на цели – за дърво, пластмаса и метал?

Срещу две от фирмите - подизпълнители на организацията за оползотворяване на отпадъци, вече са започнали следствени действия, заради съмнения, че фалшифицират данните за оползотворен боклук.






Добави в:
Svejo.net svejo.net
Facebook facebook.com

19min.bg си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 12 май 21:00ч.

Специален отдел Q: Пациент 64

Режисьор: Кристоффер Бо
В ролите: Фанни Борнедал Nete Фарес Фарес Assad Елиот Кросе Хове Curt Wad Николай Ли Карл Мьорк

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

лъв

Имате енергия


Имате енергия като същинска ядрена централа днес. Все