Руското правителство обяви временно ограничаване на износа на обогатен уран за САЩ. Този ход е в отговор на забраната на Вашингтон за закупуване на руско ядрено гориво.
Според документ, публикуван онлайн от руското правителство, мярката се отнася и за износа по външнотърговски споразумения с лица, регистрирани под юрисдикцията на САЩ. Изключение е направено за доставките по еднократни лицензи, издадени от Федералната служба за технически и експортен контрол.
Решението е взето по указание на руския президент, се казва в документа.
През септември Владимир Путин предложи да се ограничи износът на някои стратегически важни суровини, включително уран, на световния пазар в отговор на опитите на Запада да блокира достъпа на Русия до някои стоки, произведени в чужбина. Тогава Путин заяви на правителствено заседание, че въпреки западните ограничения Русия продължава да доставя някои видове стоки на световния пазар „в големи количества“, а в някои случаи купувачите с удоволствие складират руски продукти.
През май президентът на САЩ Джо Байдън подписа законопроект за забрана на вноса на руски обогатен уран, въпреки предупрежденията, че този ход може да се отрази негативно на американската икономика. Все пак законът позволяваше доставките да продължат по силата на система от дерогации. На Министерството на енергетиката на САЩ беше разрешено да издава дерогации до 2028 г. в случаите, когато няма алтернатива на руския нискообогатен уран или ако доставките са в национален интерес. Забраната предвижда и около 2,7 млрд. долара федерално финансиране за изграждане на нови мощности за обогатяване на уран в Америка, за да се стимулира гражданската ѝ ядрена индустрия.
По данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ през 2022 г. Русия е осигурила почти една четвърт от обогатения уран, който захранва американските търговски ядрени реактори, което я прави най-големият чуждестранен доставчик на гориво за Америка през тази година.
Въпреки че САЩ разполагат със собствени залежи на уран, те не са достатъчни, за да задоволят търсенето. В същото време в Русия се намира най-големият комплекс за обогатяване на уран в света, на който се пада почти половината от световния капацитет. Горивото е от решаващо значение както за гражданското производство на ядрена енергия, така и за военните ядрени оръжия.
Делът на Русия на пазара на обогатен уран се оценява на около 40 %, като стойността на износа възлиза на 2,7 млрд. долара.
Цените на урана скочиха в петък след новината за ограниченията върху руския износ, като офертите за доставка през ноември 2025 г. се повишиха с 4 долара до 84 долара за паунд, според фирмата за пазарни проучвания UxC.
"Може би ще има някои комунални услуги, които очакват този материал, а сега може да не го получат “, заяви президентът на UxC Джонатан Хинз пред Bloomberg. Макар че повечето доставки вече са извършени тази година, забраната може да започне да се отразява негативно през 2025 г., оставяйки някои без алтернативен доставчик, каза той.
Пламен Валентинов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Американски финансист и инвеститор е ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет
- Каква е разликата между мъжа и микровълновата печка?
– Никаква, след 30 секунди всичко е готово.
Сякаш служебните дела са поели властта над живота ви днес. Разбира се, важно е да свършите всичко и то по най-добрия възможен начин, както само вие можете, но не забравяйте и другите области на живота. А те могат да са много, много вълнуващи. Не се страхувайте да се срещнете с вътрешната си същност, това може само да ви направи по-силни и по-цялостни. Леко напрежение ще създавате около вас,може би защото