Почти 60% от европейците вече не смятат Вашингтон за надежден партньор, показва ново проучване на фондация „Бертелсман“ (Bertelsmann Stiftung). Около 70% от хората, живеещи в ЕС и Обединеното кралство, искат по-голяма независимост от САЩ и смятат, че е време Европа да „поеме по свой собствен път“, сочи изследването.
Според данните 73% от анкетираните в ЕС смятат, че е време континентът да се дистанцира от Вашингтон. В Обединеното кралство подобно мнение споделят 67% от участниците.
Тази нагласа постепенно нараства в целия съюз през последните години — през 2024 г. тя е била около 63%, отбелязва фондацията. Същевременно се увеличава и недоверието към САЩ: едва 42% ги определят като надежден партньор, спрямо 46% година по-рано.
Проучването, публикувано в четвъртък, се основава на мненията на около 18 000 души във всичките 27 държави членки на ЕС и около 2 000 души във Великобритания. Анкетите са проведени през март тази година сред хора на възраст между 18 и 69 години и са съобразени с демографските характеристики на населението по възраст, пол и гъстота на населението.
През последните години европейски политици многократно са призовавали за по-голяма независимост от Вашингтон, най-вече по отношение на външната политика и сигурността. Подобна реторика се засили след като президентът на САЩ Доналд Тръмп встъпи в длъжност за втори път в началото на миналата година.
Само за малко повече от година САЩ влязоха в серия от напрежения с европейските си съюзници — включително кратка търговска война, разногласия относно подхода към конфликта в Украйна, заплахи от Вашингтон да поеме контрол над Гренландия от Дания и други спорни въпроси.
Ситуацията допълнително се влоши след американско-израелската атака срещу Иран, която не беше подкрепена от европейските съюзници на Вашингтон. Освен това военните действия в Близкия изток доведоха до глобални смущения в доставките на петрол и газ, което силно засегна много европейски държави.
Кирил Пламенов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.
Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:
- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?
- Ъъъъ, четири.
- Добре. Корен квадратен от 100?
- Ами, десет!
- Отлично. Кой е убил Ботев?
Блондинката замълчава.
- Не знам, - накрая казала тя.
- Добре, помислете и елате утре
Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:
- Взеха ли те на работа?
- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!
Днес постепенно ще започнете да преминавате към