Суверенният инвестиционен фонд на Русия и китайският интернет гигант "Алибаба" ще създадат съвместно дружество в сферата на електронната търговия заедно с две руски компании, съобщиха изданията РБК и "Комерсант". Това ще доведе до появата на нов играч на руския интернет пазар и ще е най-голямата сделка в историята на руския интернет. В новото дружество "Алибаба" ще е главният (с 48%) акционер, чийто дял обаче не му стига, за да държи контролния пакет.
Китайският гигант същевременно получава 10% от онлайн холдинга Mail.Ru Group, който заедно с руския телеком "МегаФон" (мажоритарен акционер в Mail.Ru) също участва в сделката. На последните 2 компании се падат съответно 15 и 24 на сто от новото дружество, а на Руския фонд за преки инвестиции (РФПИ) - 13%.
Създаването на AliExpress Russia (компанията ще приеме името на вече съществуващата в Русия услуга на "Алибаба") бе обявено на Източния икономически форум във Владивосток, на който присъстват и лидерите на Русия, Китай, Япония и други.
Новата компания, която ще е най-голямата в сферата на електронната търговия, освен стратегически активи на участниците ще обедини "нов капитал, мениджмънт ресурси и експертиза", пише "Комерсант". Според вестника страните по сделката са обсъдили възможността за съвместни инвестиции в други бизнеси, включително свързани с доставките на храна (Mail.Ru Group вече държи най-голямата услуга за поръчка на храна в Русия, Delivery Club).
Със сделката AliExpress получава достъп до аудиторията на Mail.ru Group в социалните мрежи (групата е собственик на "ВКонтакте" и "Одноклассники", чат приложенията, имейл услугите и онлайн игрите, около 100 млн. души). Това според събеседник на РБК, запознат със стратегията на холдинга, може да е сред най-интересните за "Алибаба" аспекти на новия ѝ бизнес в Русия.
Според генералния директор на РФПИ Кирил Дмитриев, цитиран от "Ведомости", целта обаче е и да се създаде "неоспоримият лидер на руския пазар за електронна търговия". Други участници в сделката казват за "Ведомости", че тя ще донесе и възможности за руски играчи да навлязат на китайския пазар.
Платформите на "Алибаба", чийто основател Джак Ма се оттегля от ръководния пост догодина, се ползват от над 600 млн. потребители в Китай, Югоизточна Азия, Турция, Европа, Индия и други страни.
Джак Ма посети за пръв път Русия официално през 2015 г. и се срещна с руския президент Владимир Путин, а няколко месеца по-късно започна да се обсъжда възможността за сътрудничество.
Тогава в интервю за РБК той каза, че "руската икономика не е в най-доброто си състояние в момента", но и че компанията му иска "да помогне на малките и средните предприятия (в Русия) да развиват дейността си".
Според "Файненшъл таймс" сделката има негласна подкрепа от Кремъл, който от години иска западните интернет компании да съхраняват данни в Русия. Според ръководителя на РФПИ AliExpress Russia ще съхранява данни в Русия и ще използва руски технологии, включително разплащателни системи.
Споразумението идва в момент, в който "ВКонтакте" е подложена на критики заради цензура на публикации и предоставяне на данни, използвани за арестуването на над 600 потребители, откакто мрежата бе купена от милиардера Алишер Усманов през 2014 г. насам.
Източник: dnevnik.bg
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Судан подписа споразумение с руската ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет
Кирил Петков спасил Бойко Борисов. За благодарност Бойко извадил спестовна книжка и му я дал.
- Но аз не мога да тегля от нея!
- Нищо, ще внасяш!