„България има нужда от рестартиране на парламентарната република”, заяви пред БНТ депутатът от ПП/ДБ Антоанета Цонева, която призова за конституционни промени. Тя отново настоя за премахването на „този своеобразен президентски режим с цикъл от служебни правителства”. И двете предложения, които ДБ официално твърди, че са залегнали в проекта й за промени на Конституцията, няма как да станат. Не и при обикновено НС като сегашното.
Ивайло Мирчев също говори за пренаписване на основния закон и премахването на фигурата на главния прокурор. "Нашата цел е да направим такива промени в Конституцията, че никога да не се появи нов Гешев“, обяви той пред БНР.
Припомняме, че от Доброто усилено лансират разговорите за подобни поправки, които обаче няма как да се направят в рамките на 49-ото НС, тъй като основният закон изисква да има Велико народно събрание (ВНС) за тях.
Въпреки това множеството юристи от ПП/ДБ продължават да говорят за отменяне фигурата на главния прокурор, което може да издава популизъм или търсене на ПР от тяхна страна. Обикновеното НС може да изменя и допълва разпоредби на Конституцията с изключение на тези, предоставени в правомощията на ВНС.
Новият министър на правосъдието Атанас Славов от Да, България е и конституционалист и също няма как да не е запознат с това изискване в основния закон. На този фон самият Гешев многократно използва аргумента за противоконституционност в своя полза.
Ако все пак се свиква ВНС, то трябва да събере 400 депутати и може да има дълъг срок на работа. Последно трая 15 месеца. Съставът му също изисква различни избори, което налага голяма подготовка. Последното 7-о ВНС от 1990г. работи над 1 г. и се формира по формулата 50/50 - мажоритано и пропорционално. Сега обаче мажоритарните райони не бяха 200, а само 31.
През годините ВНС е свиквано общо 7 пъти, като историята показва, че в повечето случаи това не довежда до коренна промяна в общественото и политическото развитие.
Напомняме, че конституционната реформа се оказа един от аргументите за формирането на кабинета Денков-Габриел, както и за сближаването на Доброто и ГЕРБ с ДПС. Миналата седмица депутатите одобриха Делян Пеевски за член на съответната ресорна комисията в НС. Той бе избран не само с гласовете на съпартийците си, но и на ГЕРБ/СДС, ИТН и мълчаливото „въздържал се” на всички лидери на Доброто.
В петък министърът от ДБ Славов, заедно със съпартийците си, проведе среща по темата в стаята на ДПС с техни представители, сред които и Пеевски. По-рано такива срещи в същия кабинет с него са имали съпредседателите на ПП/ДБ Кирил Петков и Христо Иванов. Какво е договорено от ПП/ДБ и ДПС остава тайна за обществото, въпреки клетвите за прозрачност на демократичните променливи.
„От ПП/ДБ предлагаме изцяло да се премахне фигурата на главния прокурор. Търсим консенсус по въпроса за конституционната реформа”, заяви пред журналисти Славов след срещата си с ДПС. Конституционалистът продължава да говори за поправки в рамките на този парламент, знаейки, че няма как това да стане. “Нашата формация води разговори и с ГЕРБ, и с ДПС, а вярвам - и с другите политически партии, за да има мнозинство за сериозна конституционна реформа”, каза той.
Пламен Валентинов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Судан подписа споразумение с руската ...
бТВ Екшън 24 ноември 22:00ч.
Режисьор: Жауме Балагуеро
В ролите: Фреди Хаймор Том Джонсън Лиъм Кънингам Уолтър Морланд Фамке Янсен Маргарет
Кирил Петков спасил Бойко Борисов. За благодарност Бойко извадил спестовна книжка и му я дал.
- Но аз не мога да тегля от нея!
- Нищо, ще внасяш!